Kategorija: Kultūra un Sports

Tūrisma sezona Ērberģes muižā sākusies

Jūnijs ir smaržu un krāsu mēnesis. Ērberģes muiža, kura atrodas Dienvidsusejas krastā, šovasar jau sagaidījusi pirmos tūristus. Viņi izsmaržoja jasmīnus, pastaigājās pa maijpuķīšu paklājiem parka apkārtnē, izstaigāja leģendu takas parkā. Ekskursijas maršrutā  jaunums – estrāde, kurā jau ieskandinātas skaistās latviešu tautas dziesmas.  Tā bija jauna tikšanās pēc ieilgušā vīrusa pandēmijas laika.

Sestdienas sarunas muzejā

Sestdienas, 2020.gada 27.jūnija pēcpusdienā, Neretas novada novadpētniecības muzejā uz tematisku pasākumu – sestdienas sarunām par tēmu “Mediķi un medicīna Neretā”, pulcējās strādājošie un pensionētie Neretas mediķi. Muzeja darbinieces sveica sanākušos ar ziediem aizvadītajos profesionālajos svētkos – Medicīnas darbinieku dienā. Šos svētkus atjaunotajā Latvijas valstī svin jūnija trešajā svētdienā kopš 2011.gada, kad šo priekšlikumu par atzīmējamo dienu iesniedza Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība. Pasākumā viesojās biedrības “Jēkabpils Mantojums” vadītājs Jānis Zeps ar referātu par dakteri Rūdolfu Celmu, kurš Neretā strādāja pēc Otrā pasaules kara.

Lielzalves muiža ar Zalves skolu sirdī

Pirms gada Sēļu klubs uzsāka sadarbību ar Zalves pagastu, un rudenī noslēdzām līgumu ar Neretas novada pašvaldību par bijušās Zalves pamatskolas ēkas-Lielzalves muižas kungu mājas jeb medību pils nodošanu Sēļu kluba gādībā. Pa šo laiku esam nonākuši līdz pirmajam izstrādātajam projektam „Lielzalves muižas kungu mājas jumta glābšanas darbu projekta izstrāde”. Projektu iesniedzām Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2020 konkursam. Projekts ir atbalstīts un jumta atjaunošanas projektēšanai piešķirti 4000 EUR. Ar līdzfinansējumu 400 EUR projektā piedalās Neretas novada pašvaldība. Noslēgts līgums, un sākas ēkas jumta atjaunošanas projekta sagatavošanas darbi, ko veiks SIA Vertti speciālisti.  Vēsturiskajās fotogrāfijās redzam viendaļīgu dakstiņu jumtu, kas sedz divstāvu ēku ar trešajam stāvam līdzīgiem, plašiem bēniņiem. Pēc ēkas pēdējā kapitālā remonta ir trīs stāvi ar atsevišķu trešā stāva jumtu. Savulaik bijis arī skārda jumts, kas nomainīts ar šīferi, ticis stipri bojāts, tāpēc lietus ūdens un kūstošais sniegs tecējis telpās pa caurumiem jumtā un plaisām pie skursteņiem. Ēkas vēsturiskais telpu izvietojums, kas redzams pēc esošajām, muižas ēkai atbilstošajām griestu-sienu ieloces dzegām, pilnībā izmainīts, nojaukts manteļskurstenis, veicot neatgriezenisku pārbūvi. Ņemot to vērā, plānojam jaunu risinājumu patreizējā jumta seguma nomaiņai, lai nodrošinātu esošo telpu vērtību saglabāšanu un izmantojamību.  

Gricgales krogā “Medņos” top jauna terase

2020.gada jūnijā rakstnieces un skolotājas Lūcijas Ķuzānes dzimtajās mājās “Medņos” jeb vecajā Gricgales krogā, kuru saimniece ilgtermiņā iznomājusi biedrībai “Upmales mantinieki”, rosījās būvuzņēmējs SIA “Balga”. Noslēgumam tuvojas biedrības “Upmales mantinieki” iecerētais LAD atbalstītais ESF fondu līdzfinansētais pasākums LEADER programmā – projekts Nr. 19-04-AL08-A019.2202-000007 “Satikšanās vieta – Krogs”, kas tika iesniegts Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020.gadam apakšpasākuma “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ietvaros. Kopējās projekta izmaksas ar PVN ir EUR 8089.46, būvniecības kopējās attiecināmās izmaksas ar PVN ir EUR 7589.46. Pasākuma “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas”  – aktivitātes mērķis ir veicināt sabiedrības iesaistīšanos vietējā dabas, fiziskā, sociālā un cilvēku kapitāla stiprināšanas un kultūras kapitāla stratēģiskas un ilgtspējīgas izmantošanas un attīstības iniciatīvās, tā palielinot lauku iedzīvotāju drošumspēju, kā arī vietas potenciālu un pievilcību, kas var kļūt par priekšnosacījumu jaunu integrētu tūrisma, kultūras, veselības un citu saistītu pakalpojumu un produktu piedāvājumam, kā arī kultūrvēsturiskā mantojuma, amatniecības un senās sēļu saimniekošanas prasmju, tradīciju saglabāšana.

Sirdskilometrs un Strobuku pilskalna gaisma

Jau par tradīciju Neretas novadā kļuvis 21.jūnijā noiet pa novada Latvijas robežu katram savu sirdskilometru, tā ieminot ceļu labām domām, ģimeņu tradīcijām, novada vienotībai. Pa Neretas novada robežu vijas 55 kilometri – Neretas pagastā 8, Pilskalnes pagastā 19, Mazzalves pagastā 28. Pagastu kultūras darbinieku rosināti sirdskilometru noiet gan draugi, gan ģimenes ar bērniem, gan pa vienam aktīvākie un atsaucīgākie novada ļaudis. Kā vienojoša zīme ir cepurīte ar 1836 simboliku. Dažam galvā ir visu trīs gadu krāsainās cepurītes – gan sarkanā, gan zaļā, gan šīgada zilā.

Radioraidījuma “Greizie rati” ieraksts Ērberģes muižā

Ērberģes muižā vienmēr ir priecīgi uzņemt ciemiņus. Arī šovasar jūnija nogalē bez tūristiem Ērberģes muižu apciemoja arī folkloristi Iveta un Vidvuds Medeņi, lai ierakstītu radioraidījumu “Greizie rati”. Minēt valodnieciskās mīklas uzaicināja Žannu Miezīti un tajā brīdī skolu apciemojušo Mazzalves pamatskolas absolventu, tagad saldenieku Nauri Ozoliņu ar ģimeni. 16 raidījuma veidotājas Ivetas Medenes atlasītās Latvijas iedzīvotāju atsūtītās mīklas, reizē runājot par minētāju ikdienu, par Ērberģes muižas nostāstiem un daudz ko citu, atminēt tik labā kompānijā nemaz nebija grūti, lai gan mīklas bija visai āķīgas. Visas mīklas bija “domājamas”, bet kā visinteresantāko Ērberģes komanda atzina mīklu par koka olu ar “k” pa vidu”. Izrādās tā ir “kokakola”. Patika arī mīkla “Ko lieto Inga ar Veru?” Atbilde – ingveru. Vidvuda Medeņa vadītais raidījums izskanēs augusta pēdējā nedēļā.

Žanna Miezīte

Par Neretas pagasta 1.atklātā novusa čempionāta uzvarētāju kļūst Laimonis Klimovičs

  

Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas sporta angārā 31.maijā notika Neretas pagasta 1.atklātā novusa čempionāta finālspēles. Pēc priekšsacīkšu rezultātiem cīņā par čempiona titulu un medaļām iesaistījās Laimonis Klimovičs, Juris Budris, Aleksis Smirnovs, Nauris Smirnovs, Aivars Zariņš, Jolanta Laumane. Finālspēles notika līdz trīs uzvarētiem setiem. Izcīnot četras uzvaras un zaudējot vienu spēli, stabilitāti un meistarību pārliecinoši demonstrēja Laimonis Klimovičs, rezultātā iegūstot čempiona titulu. Dramatiska situācija izveidojās, nosakot pārējās godalgotās vietas – trijiem dalībniekiem bija vienāds punktu skaits! Uz godalgotām vietām pretendēja Juris Budris, Aleksis Smirnovs, Nauris Smirnovs. Vadoties pēc nolikuma, otro vietu izcīnīja Juris Budris, trešo- Aleksis Smirnovs, kurš pēc priekšacīkstēm bija viens no līderiem. Neveiksmīga diena bija otrajam priekšsacīkšu līderim Aivaram Zariņam, kā arī Jolantai Laumanei. Čempionāta finālspēles norisinājās ne tikai par godalgotām vietām, sacensības turpināja arī otrais sešinieks. Šai grupā veiksme pavadīja Imantu Silavu, kurš izcīnīja visas uzvaras.

   Oktobrī sāksies Neretas pagasta 2.atklātais novusa čempionāts, kurā čempions pēc vairāku kārtu izspēlēm  tiks noskaidrots 2021.gada maijā.

Imants Silavs

Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 11.klases skolēni atdzīvina latviešu mākslas darbus

Kopš marta beigām, kā zināms,  visās Latvijas skolās mācības noritēja attālināti. Tas bija gan izaicinājumu un grūtību, gan jaunas pieredzes laiks. Vizuālās mākslas priekšmetā skolēni skatījās filmas un skolotājas pašas filmētos video materiālus, gāja dabā skicēt augus, gan, protams, lasīja vielas teoriju. Attālināti notika arī pārbaudes darbu rakstīšana.

Skruzīšu Mika un Stanānu piemiņas ozoli vēl šalc

Kokus cilvēki stāda ne tikai bagātības vairošanai, bet arī notikumu, cilvēku mūžu piemiņas saglabāšanai, atstāj kā sveicienu nākamajām paaudzēm. Laika gaitā par piemiņas kokiem, birzītēm, alejām kļūst ne mazums koku, kuriem tiešs sakars ar kādu notikumu vai ievērojamu cilvēku.

Trešā kārta novusa čempionātā

Ievērojot visus drošības noteikumus, kuri paredzēti  šajā pandēmijas periodā, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas sporta angārā 17.maijā notika Neretas pagasta atklātā novusa čempionāta 3.kārta.

Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other