Tik daudz Līgo melodiju sieru sējēji Ērberģē nebija izdziedājuši

22.jūnijā, gatavojoties Līgo svētkiem, “Ērberģiešu” projekta “Sēlijas vīru – amatnieku un mājražotāju – meistardarbnīcas Neretas novadā”, kurš ieguva finansējumu Latvijas valsts mežu atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2020 projektu konkursā, otrā meistardarbnīca bija pie slavenā sieru sējēja Vladislava Loča Mazzalves pagasta “Rožkalnos”.

Interese par sieru siešanu bija ne tikai mazzalviešiem, bet arī Kurmenes ļaudīm. Valdis (tā visi sauc Vladislavu) lēnprātīgi soli pa solim rādīja savas receptes un atklāja savus noslēpumus sieru siešanā. Pienu sildīja uz paša tikko uzbūvētās āra krāsniņas plīts. Valdim bija daudz vērīgu skatītāju un labu palīgu piena maisīšanā, katlu cilāšanā un visās citās lietās. Un tie galvenokārt bija meistardarbnīcas kopā ar sievām apmeklējušie vīri!

Paralēli mājas saimniece Vija deva vaļu atnākušajām dāmām pašām izprovēt sieru siešanas procesu. Un tad …degustēšana, degustēšana, degustēšana. Sieru nospiest nemaz nebija iespējams (to apguva teorētiski), jo siera masa visa tika gardu muti notiesāta. Arī saimnieces piedāvātie dažādie jau iepriekš sasietie sieri visi tika meistardarbnīcu dalībniekiem, lai ir, ar ko Jāņos uzcienāt mājās palikušos.

Un tad meitas vija vainadziņus (Iveta Medene iemācīja jaunu paņēmienu, kā sapīt košu vainagu), zīlēja un, kad beidzot visi sasēda pulciņā, Iveta un Vidvuds Medeņi skaņi izdziedāja Līgo dziesmas kopā ar meistardarbnīcu dalībniekiem. Vēl nekad Ērberģē tik daudz Līgo melodiju nebija dzirdēts un līdzi dziedāts! Izdziedājām gan pašu pirmo 1777.gadā pierakstīto melodiju, gan jaunākās, Ivetas apdarinātās. Dziesma nomainīja dziesmu. Tika izdziedātas dažādu novadu Līgo dziesmas, pa vidu čalojot un jautrus atgadījumus atceroties. Kopā ar lieliskajiem folkloristiem Ivetu un Vidvudu Medeņiem apdziedājām arī viesmīlīgos māju saimniekus. Paldies viņiem par sirsnīgo uzņemšanu, dalīšanos pieredzē!

Nākošmēnes tiksimies Neretā “Pakalnos”, kur savā vecāku mājā keramikas meistardarbnīcā mūs uzņems Dainis Lesiņš, kurš ikdienā ir Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedras vadītājs, profesors, bet meistardarbnīcu apmeklētājiem viņš būs lielisks novadnieks, kurš piekritis dalīties savos noslēpumos un vadīt keramikas meistardarbnīcu visiem interesentiem. Pieteikšanās pie Žannas Miezītes 29339832.

Žanna Miezīte

print

Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other