“Satiec savu meistaru!” Neretas novadā

Nedēļas nogalē, no 2020.gada 4. līdz 6. septembrim, visā Latvijā un arī Neretas novadā norisinājās pasākums “Satiec savu meistaru!”, kura laikā ikvienam bija iespēja izmēģināt dažādus amatus. Neretas novadā meistari pasākumam tika uzrunāti ar biedrības “Upmales mantinieki” atbalstu un tika izvirzītas trīs  jomas, kurās varēja apgūt jaunas zināšanas: aušana, iespēja apgūt pavārmākslas gudrības, ieskatīties fotogrāfijas tapšanas un atjaunošanas procesu noslēpumos.

Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotais pasākums “Satiec savu meistaru” parasti notiek pavasarī, taču saistībā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju tas tika pārcelts uz septembra sākumu. Pasākums “Satiec savu meistaru!” Latvijā šogad notika jau divpadsmito reizi. Latvijā tas kļuvis par gaidītu notikumu un guvis lielu atsaucību no meistaru un apmeklētāju puses. Tā būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī palīdzēt interesentiem jeb potenciālajiem mācekļiem satikties ar meistariem, iepazīties ar viņu zināšanām un prasmēm, kas saglabātas un pārmantotas no paaudzes paaudzē.

Jau no piektdienas, 4.septembra audējas Mirdza Brūniņa, Dzintra Skvarnoviča, Lolita Kalniņa, Vija Krankale gan kultūras namā, gan Neretas novada novadpētniecības muzejā laipni gaidīja aust gribētājus. Sestdien, 5.septembrī, no plkst. 11.00 Pilkalnes muižā uz ugunskura katlā čurkstēja jēra ribiņas un karbonāde plānotajam plovam, bet pasākuma apmeklētāji šķērēja saldos piparus, rīvēja burkānus un mizoja ķiplokus plova piedevām. Citas sievas urbināja no Antonovkas āboliem serdes, lai tajos ievietotu pildījumu krāsnī ceptiem āboliem. Kāds mīcīja biezpienu un veidoja biezpiena bumbiņas uzkodām tiem, kuri uzturā nelieto gaļu. Ēdienu gatavošanas procesus vadīja un uzraudzīja diplomētā pavāre Irma Tomsone. Raiti darbojoties, pusdienas savlaicīgi bija gatavas un kopīgi varējām baudīt rezultātu.

Sestdiena, 5.septembris, bija arī fotogrāfu diena. Rīta cēlienā fotogrāfs Dainis Ormanis un Aloizs Savickis vadīja nodarbību par tēmu “Fotogrāfija kā vēstures liecība”, kuras apmeklētāji dalījās savstarpēji arī pieredzē. Pēcpusdienā Neretas novada novadpētniecības muzejā atvērām Daiņa Ormaņa fotoizstādi “Fotogrāfijai ir jābūt dzīvai!” Pēc tam notika praktiska nodarbība, kurā apguvām fotogrāfiju restaurācijas, retušas un saglabāšanas pamatus.

Daiņa Ormaņa foto izstāde muzejā būs skatāma līdz 2020.gada 10.oktobrim.

Lidija Ozoliņa

print

Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other