KAŽOKĀDAS PAGĀTNĒ!

“Lapsu tūre” ir sabiedriska fotoakcija kažokādu industrijā izmantoto dzīvnieku aizstāvībai. Tās pamatā ir stāsts par pieciem no zvēraudzētavas izmukušiem lapsēniem, kuri brīvprātīgo dalībnieku jeb “lapsu sargu” rokās apceļo Kurzemi, Latgali, Vidzemi, Zemgali, Sēliju un Rīgu, vēstot par saviem brāļiem un māsām, kas ir ieslodzīti zvēraudzētavu sprostos. “Lapsu sargi” ceļojošās lapsas nodod cits citam iepriekš saskaņotā maršrutā. Katrs no “lapsu sargiem” pavada vienu dienu ar kādu no lapsēniem, to iemūžinot kopīgā “Lapsu tūres” fotostāstā.

    Pēc Lauksaimniecības datu centra informācijas šobrīd Latvijā darbojas 10 zvēraudzētavas, kurās kažokādu ieguvei audzē ūdeles, lapsas un šinšillas. Zvēraudzētavās šie savvaļas sugu dzīvnieki ir pakļauti nemitīgām ciešanām, ieslodzīti šauros sprostos, līdz tos nonāvē, lai no viņu ādām izgatavotu dekoratīvus apģērba elementus. 2020. gada vasarā Latvijas zvēraudzētavās kopumā bija vairāk nekā pusmiljons (579 945) dzīvnieku. Ētisku un labturības apsvērumu dēļ kažokzvēru audzēšana ir jau aizliegta vairāk nekā 15 Eiropas valstīs, tostarp Nīderlandē, Norvēģijā, Vācijā, Beļģijā, Čehijā, Horvātijā, Slovākijā un citās.

Rude Neretā

 Lapsiņa Rude Neretas novadā ieradās 2020. gada 14. oktobra pēcpusdienā no Valles kopā ar savu pavadoni Madaru.

 Vispirms Rude, lai nesaslimtu ar Covid-19, iepazinās ar drošības pasākumiem Neretas novada centrālajā bibliotēkā. Viņai palīdzēja krustmāte Regīna.

 Lai varētu saplānot maršrutu, apceļojot skaisto Neretas novadu, Rude ķērās pie Neretas novada kartes izpētes.

 Izpētījusi pamatīgi karti, lapsiņa Rude kopā ar Madaru un mani nolēma tuvāk iepazīties ar Neretu.

 Rudi ļoti ieinteresēja muzejs, tāpēc knaši kopā ar pavadonēm devās uz Neretas novada novadpētniecības muzeju.

 Tur gan Rudei ļoti iepatikās! Tik daudz ko varēja apskatīt, pašūpoties šūpuļkrēslā, uzspēlēt klavieres, pastrādāt uz stellēm, kā arī pārbaudīt muzeja vadītājas Lidijas apģērba materiālu.

 Pēc garā, bet interesantā ceļojuma no Valles uz Neretu un pastaigas Neretā lapsiņa Rude kopā ar sargu, atvadījusies no krustmātes Regīnas, devās uz “Sleķiem”, lai uzkrātu spēkus nākamajai dienai.

  Otrā rītā pēc brokastīm visas trīs-sargs, Rude un krustmāte Regīna- devās ciemos uz Neretas novada bibliotēkām.

 Visās bibliotēkās Rudi jau gaidīja. Visas novada bibliotekāres apmīļoja Rudi, izrādīja bibliotēkas, kā arī kopā ar viņu fotogrāfējās.

 Rudei ļoti iepatikās Neretas novadā, jo ar sirdi saprata, ka šeit lielākā daļa cilvēku mīl un cenšas sadzīvot ar ikvienu dzīvu radībiņu, ka saprot, ka ikviens ir daļa no dzīvības uz šīs mazās zemītes.

 Laiks paskrēja ļoti ātri. Ar skumjām Rude devās tālāk pie nākamā sarga Jēkabpilī, pie Mikus.

 Sargāsim dabu! Nedarīsim pāri ne lapsiņām, ne pārējām dzīvībām! Mēs taču, cilvēki, esam gudrāki! Sargāsim arī pārējos, kuri nespēj sevi aizsargāt!

 Lai lapsiņai Rudei veicas!

 

Lapsiņas Rudes sargs Neretā Zigfrīda Ozoliņa

print

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other

Jautā pašvaldībai
close slider