Neretas novada komanda uzvar prāta spēļu turnīrā Kurmenē

3. novembrī Kurmenes pagasta tautas namā notika izklaidējoša erudīcijas komandu spēle “Izzini Latviju!”, ko organizē visā Latvijā lielu atsaucību guvusī brāļu Edija un Jāņa Začu veidotā viktorīna “Prāta spēles”. Rīgā informatīvi izklaidējošā spēle ir guvusi tik lielu atsaucību, ka ik mēnesi tajā piedalās vairāk nekā 200 komandu. Tāpat gana lielu iedzīvotāju interesi raisījusi brāļu organizētā viktorīna “Prāta spēles: Simtgades kauss”, kas notika 25 pilsētās visos Latvijas reģionos.

Iespēja pārbaudīt  un samērot savas zināšanas ar citiem spēles dalībniekiem Latvijas vēsturē, kultūrā, valstiskās veidošanās juridiskajos pamatos u.c. Kurmenē bija ikvienam, kas ar radiem, draugiem, kaimiņiem, kolēģiem, ģimenes locekļiem u.c. izveidoja 4 – 6 dalībnieku komandu. Neretas novada Mazzalves komanda (Solveiga Koklevska, Anita Vectirāne, Elmārs Vectirāns, Dzintra Meldere, Gints Narogs un Daiga Meldere) sevi spēlē pieteica kā “Sajūtu medniekus”, dodoties ne tikai jaunu zināšanu medībās, bet izbaudot arī spēles uzvarētāju sajūtas. Ļoti sīvā 8 komandu cīņā, kur rezultāti mainījās teju pēc katras kārtas, Mazzalves komanda ar 385 punktiem (ar 20 punktiem apsteidzot 2. vietas ieguvējus) turnīra vidū izvirzījās vadībā un noturēja vadības grožus līdz spēles beigām.

Spēlē tika piedāvātas 20 tēmas, no kurām tās laikā tika izspēlētas desmit (piemēram, Satversme, Seno pilsētu nosaukumi, TV sejas, Mikrofona aptaujas dziesmas, Kino, Senvārdi, Latviešu valoda u.c.). Spēle norisinājās desmit kārtās pa pieciem jautājumiem katrā. Katru spēles kārtu izvēlējās cita komanda. Tās laikā atbilde trīs minūšu laikā tika rakstītas uz speciālām atbilžu lapiņām, kas pēc kārtas tika iesniegtas spēles vadītājam. Pēc katras kārtas tika paziņots iegūtais punktu skaits, tādējādi ļaujot izsekot, kā veicas pašiem un kāds ir pretinieku komandas rezultāts.

Lai arī nav jābūt kādas zinātņu jomas profesoram, lai atbildētu uz spēles jautājumiem, tomēr vairākās kārtās bija gana daudz galvas mežģu, kas lika no atmiņu apcirkņiem izcelt sen skolas solā gūtas zināšanas gan par Latvijas Satversmes sapulces sasaukšanu, Latvijas juridisko pamatu zināšanu – tiesnešu pakļautību, tautas nobalsošanu un Valsts Prezidenta ievēlēšanu, Latvijas literārās valodas veidošanos un intonācijām, kino vēstures pārzināšanu , piemēram, pirmās Latvijas neatkarības periodā veidoto Aleksandra Rusteiķa spēlfilmu “Lāčplēsis”, pirmo latviešu dokumentālo filmu un to, kas tajā nofilmēts utt. Ciets rieksts bija arī dziesmu nosaukumu precīza nosaukšana, jo melodija un dziesma zināma, bet precīzu nosaukumu nebūt nav tik viegli atcerēties.

Spēles uzvarētāji saņēma arī saldas balvas un dzirkstošu dzērienu, taču piedalījāmies ne jau balvu dēļ – spēlējām, lai atraisītā sacensību garā pārbaudītu savas zināšanas un uzzinātu arī ko jaunu par Latviju. Arī paši organizatori atzīst, ka balvas ir  tieši tik lielas, lai spēlētājiem nebūtu vēlmes krāpties, jo citādi tas vairs nebūtu izklaidējošs vakars, bet vēlme uzvarēt par katru cenu.

Sirsnīgs paldies arī aktīvajiem līdzbraucējiem līdzjutējiem. Prāta spēļu organizētāji teica, ka tādi līdzjutēji nevienā spēļu turnīrā nav bijuši!

Daiga Meldere

print

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other