Budēļi Ērberģē ieskandina Ziemassvētku gaidīšanas laiku

Kamēr zeme atpūšas, latvieši izsenis no Mārtiņiem līdz pat Meteņiem gājuši budēļos jeb ķekatās. Budēļi mudina nepadoties tumsai un ļaunumam, nes auglību un svētību ikkatrā sētā. Vienlīdz svarīga loma ir gan tiem, kas gatavo maskas un staigā apkārt dziedādami, gan tiem, kas sagaida, pacienā un piedalās rotaļās.

Arī ikviens mazzalvietis tika aicināts pagatavot kādu latviešu tautas tradīcijām atbilstošu masku un pievienoties budēļu gājienam, ko organizēja Mazzalves pagasta amatierteātra “TRADARE” dalībnieki (vadītāja Silvija Lisovska).  Pulcēšanās notika pie Ērberģes sporta angāra, kur atnākušos jau gaidīja Budēļtēvs un Budēļmāte, Dzērve, Nāve, Vilks, Kaza, Čigānietes, Ragana un citi lielāki un mazāki maskoti budēlīši. Pasākuma apmeklētāji, īpaši mazākie, kuri budēļus, iespējams, redzēja pirmo reizi, tika iepazīstināti ar budēļu tradīcijām, budēļu masku simbolisko nozīmi. Tad budēļu gājiens trokšņojot, rībinot, dziedot, devās cauri Ērberģei piestājot pie dzīvojamām mājām un aicinot ikvienu pievienoties tradicionālajām budēļu rotaļām.

Nonākot pie pagasta pārvaldes, budēļus sagaidīja nama saimniece – pārvaldes vadītāja. Budēļi aicināja viņu pievienoties jestrajās rotaļās. Tika sagaidīts arī Laimes Lācis, kurš aicināja visus sev doties līdzi un apstaigāt pagasta  pārvaldes ēku, tādējādi nesot tai svētību un aizdzenot prom visas nebūšanas. Pēc tam visi pulcējās uz izgreznotās svētku egles iedegšanu, kura vakara mijkrēslī uzmirdzēja īpaši spoži, sagādājot lielu prieku gan pašiem mazākajiem, gan arī lielajiem. Tad namamāte visus aicināja pagasta pārvaldes ēkā sasildīties, cienājoties ar tradicionālo karsto Ziemassvētku dzērienu un piparkūkām. Tie, kuri vēl nebija paspējuši izzīlēt nākotni, to steidza izdarīt pie atraktīvajām, daiļajām Čigānietēm, kā arī uzdejot danci ar pašu Nāvi, kas pēc tautas ticējumiem noņem visas kaites un vājumus un sola ilgu mūžu. Pasākuma noslēgumā dalībnieki tika aicināti iegriezties izstāžu zālē aplūkot Ziemassvētku izstādi – tirdziņu, lai noskatītu un, iespējams, iegādātos kādu rotu, siltu zeķu pāri, zāļu tēju, medu un daudz citu jauku lietu. Dalībnieku vidū tika apsvērta doma budēļu gājienu ieviest par tradīciju.

Solveiga Koklevska, kultūras darba organizatore Mazzalves pagastā

print

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other