Mazzalviešu “Latvijas skolas somā” senās latviešu tradīcijas

Ir jāierodas karnevālā vai jādodas ķekatās.  Vajag masku, bet trūkst ideju un nezinām, kā uzvesties!  Ko darīt?

Apmeklēt Aizkraukles  muzejā “Kalna ziedi” nodarbību par masku gatavošanu. Tā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros izdarīja Mazzalves pamatskolas 1.- 3. skolēni.

Tagad zinām, kā dažās minūtēs pagatavot latviešu tradicionālo budēļu  masku, ja vien mājās ir kāds grozs vai siets un sega vai gari brunči. Turklāt tas ir arī ļoti jautri. Izrādījās, ka maskas ir ļoti dažādas, sākot ar sadzīves priekšmetiem grozu un sietu, turpinot ar labības kūli, vecīti un dzīvniekiem: lāci, zirgu, dzērvi, vilku un kazu. Ir arī mistiskās maskas- nāve un velns, bet lielākai  jautrībai garā sieva, mazais vīriņš, čigāns un čigāniete, līgava un līgavainis un vēl citas. Par līgavu ģērbjas puisis, bet par līgavaini meitene. Sapratām, ka labi pagatavota maska ir tad, kad tās nēsātāju nevar atpazīt. Visas maskas, smiekliem skanot un labā garastāvoklī pavadot laiku,  skolēni paši izmēģināja uzvilkt un iejusties radītajos tēlos. Maskas var darināt no visdažādākajiem materiāliem, starp citu, arī izgrebt no koka.

 Lai vai kā, budēļus agrāk visur laipni sagaidīja, bagātīgi pacienāja un apdāvināja, jo tas solīja svētību tam namam un ģimenei, kurā budēļi ciemojās. Kurš gan gribētu atteikties no svētības? Tāpēc cerēsim, ka rudenī pēc Mārtiņiem vai Ziemassvētkos arī pie mums iegriezīsies kāds pulciņš budēlīšu, jo pirmās masku gatavošanas iemaņas ir apgūtas.

 

Anda Freimane

print
Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other