Vai dzīvot Neretā ir varonība?

 

Varonības tēma, šī gada Eiropas Muzeju nakts uzstādījums, veltīta Otrā pasaules kara noslēgumam Eiropā. Latvijā to definēja ar nosaukumu – Tālavas taurētājs. Kā virzīt tēmu, kā atspoguļot to mūsdienās – tas katra muzeja kompetencē. Risinot šo jautājumu ar muzeja sabiedriskās padomes loceklēm Egiju Apiņu un Ritu Trukšu, nonācām pie domas, ka mēs varētu runāt par mūsdienu cilvēku Neretā – Latvijā, uzstādot jautājumu – vai tā ir varonīga rīcība šobrīd  dzīvot un strādāt dzimtajā Neretā.

Skolotāja Egija Apiņa rosināja Neretas bērnus rakstīt radošu literāro darbu par savu Neretas cilvēku un šos darbus vai to fragmentus, nolasot Muzeju nakts sarīkojumā, izmantot kā vadmotīva līniju. Veidot dialogu ar apmeklētāju un sarunas gaitā izvērtēt apstākļus. Lai sarīkojums būtu interesantāks pieaicinājām dziesminieku Ēriku Loku.

Pavisam tika iesniegti 24 literārie darbi, atšķirīgi un radoši, ar mīlestību un cieņu piepildīti. Bērni rakstīja gan par vecākiem, gan skolotājiem, gan citiem sev tuviem un vispār zināmiem cilvēkiem. Muzeju nakts sarīkojuma gaitā tika lasīti darbu fragmenti. Starplaikos sieviešu vokālais ansamblis “Kadence” dziedāja latviešu tautas dziesmas. Silts un izjusts bija Ērika Loka priekšnesums. Viņš izpildīja paša komponētas dziesmas, gan paša sacerētas, gan ar  Ojāra Vācieša vārdiem. Sarunās un mielojoties ar pupiņām, nemanāmi pagāja laiks. Mainījās publika, daļa devās uz kaimiņu muzejiem Aknīstē, Viesītē utt., citi neizturēja uzmācīgo odu uzlidojumu, ieradās jauni apmeklētāji, lai skatītu mūsu muzeja ekspozīciju un ieklausījās arī sarunās. Kopumā, pārdomājot jauniešu literārajos darbos pausto, gan sarunās izteikto, varam sacīt,  ka dzīvot pierobežā ar minimālām darba iespējām ir varonība. Mums nav jāmeklē varoņi kaut kur – citā pasaulē vai citos laikos. Viņi ir tepat līdzās, mūsdienās,  pie mums Neretā. Viņi atrod darbu un strādā, nemeklē visur tikai slikto, saskata mūsu pusē arī labo, skaisto un gaišu skatu raugās nākotnē. Paldies viņiem! Paldies bērniem, kuri viņus mācēja saskatīt un uzrakstīja par viņiem savu vēstījumu. Paldies!

 

Ilze Līduma,

Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi ”vadītāja

print

Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other