Fotogrāfu dienas Sēļzemē

Pavasara plaukumā, 2019.gada 1.- 3.maijā, Pilskalnes pagasta Gricgales krogā jeb Lucijas Ķuzānes dzimtajās mājās “Medņos” notika pēc biedrības “Upmales mantinieki” iniciatīvas un sadarbībā ar Neretas novada novadpētniecības muzeju rīkotais fotogrāfu plenērs “Fotodienas Sēļzemē”. Kāpēc tieši Gricgalē? Šogad 7.janvārī pasaulē atzīmēja fotogrāfijas rašanās 180.gadadienu – Pasaules fotogrāfijas dienu. Latvijā šajā pasākumā Gricgale bija otrajā vietā aiz M. Buclera muzeja Lonē, kur pieminēja šo vēsturisko faktu. Uz pasākumu līdz ar biedrību fotogrāfus aicināja Lucija Ķuzāne un viņas dzimta, jo tika godināts fotogrāfs Kristaps Mednis – rakstnieces tēvs.

Lucija Ķuzāne uzdāvināja biedrībai “Upmales mantinieki” un līdz ar to krogam – savai dzimtajai mājai – Sēlijas un Latvijas karogus. Tas bija ļoti emocionāls brīdis.

Saucietis Mārtiņš Buclers bija pirmais latviešu fotogrāfijas pamatlicējs, profesionālais fotogrāfs, “Fotogrāfijas ābeces” latviešu valodā autors. M. Buclers mācīja fotografēšanas pamatus latviešu jaunekļiem. Viņš tika uzskatīts arī par uzņēmēju, jo fotogrāfam piederēja fotosalons Rīgā. Rakstnieces Lūcijas Ķuzānes tēvs Kristaps Mednis kājām devās uz Sauku pie M. Buclera, kad meistars viesojās savās dzimtajās mājās, lai lūgtu palīdzību apgūt fotografēšanas pamatus viņa vadībā.

Vēl pirms 1.pasaules kara Kristaps Mednis ieguva fotogrāfa tiesības. Diemžēl, atgriežoties no bēgļu gaitām Krievijā, Kristapam Mednim nācās savu fotoaparātu atstāt tur. Pēckara Latvijā, pamazām stabilizējoties saimnieciskajai situācijai, Kristaps Mednis atkal pievērsās fotografēšanai. Viņš ne tikai fotografēja pats, bet pieņēma apmācībā apkārtējo pagastu jaunekļus, lai ievirzītu viņus šajā mākslā.

Sēļzemes pirmajā fotogrāfu plenērā piedalījās fotogrāfijas guru Pēteris Korsaks – fotovēsturnieks vismaz 40 gadu ilgumā, viens no Latvijas Fotogrāfijas muzeja izveidotājiem, grāmatu autors, pirmais KF Spīdolas fonda stipendiāts, Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts. Jēkabpilietis, fotogrāfs, fotoamatieris (tā viņš pats sevi dēvē) Dainis Ormanis vadīja ekskursiju fotogrāfijas vēsturē un stāstīja par M. Buclera, K. Medņa un J. Jaunsudrabiņa ar fotogrāfiju saistītajām gaitām. Sveicienu Sēlzemes fotogrāfiem no Latgales fotogrāfiem bija atvedis Igors Pličs. Fotogrāfu dienās piedalījās arī Aizkraukles foto kluba biedri ar Aivaru Biti, fotogrāfi no Rīgas, Jēkabpils u.c. Sēļzemes foto dienu programmas pirmajā dienā bija iekļauta iepazīšanās ekskursija pa Neretas novadu, lai plenēra dalībniekus iepazīstinātu ar novada rosīgajiem cilvēkiem un skaistākajām vietām.

Visas foto plenēra dienas Dainis Ormanis Gricgales krogā vadīja fotolaboratoriju, kurā kopā fotogrāfu Aloizu Savicki apmeklētājiem demonstrēja gan digitālo fotogrāfiju apstrādes smalkumus, gan demonstrēja melnbalto foto filmu attīstīšanas un fotogrāfiju izgatavošanas procesu.

Lidija Ozoliņa,

Neretas novada novadpētniecības muzeja vadītāja

print
Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other