Muzejā “Riekstiņi” izstāde – “Svalbāra”

Piektdienas, 14.jūnija, pēcpusdienā muzejā pulcējās prāvs interesentu pulks,  lai kopīgi klausītos, diskutētu un skatītu jauno izstādi ar neparasto nosaukumu. Ko nozīmē šis maz dzirdētais vārds.

Svalbāra – tālākais no Norvēģijas krastiem arhipelāgs ar lielāko salu Špicbergenu Ziemeļu Ledus okeānā. Tur dzīvo un strādā dažādu jomu zinātnieki (~90% no visa iedzīvotāju skaita) kaut  pilnībā valda dabas likumi –  mūžīgais sasalums, sniega lavīnas un polārlāči. Tā ir vieta,   kur klintī un ledū glabājas pasaules sēklu banka. Latvijai tajā vēl neesot sava sēklu kaste, bet drīzumā būšot.

Pagājušā gada februārī uz Svalbāru devās Latvijas radio un televīzijas žurnālisti, TV raidījuma “Izziņas impulss” veidotāji, lai par šo unikālo vietu stāstītu  arī mums Latvijā. Sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā tapusi ekspedīcijas dalībnieka Māra Maskalāna fotogrāfiju kolekcija, kas šobrīd atceļojusi uz Neretu un skatāma Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi”.

Izstādes atklāšanā piedalījās LR un TV žurnāliste Sandra Kropa. Sandra aizraujoši stāstīja ne tikai par redzēto un izjusto, bet arī par sagatavošanās darbiem pirms brauciena, jo braucot uz klimatiski tik skarbu vietu apģērbam un apaviem jāpievērš īpaša uzmanība. Uzturoties Svalbārā pilnībā jāpakļaujas tur esošajiem noteikumiem: ārpus pilsētas var izbraukt tikai gida pavadījumā lai  izvairītos no satikšanas ar polārlāci (Sandra lāci nebija satikusi) vai nenokļūtu sniega lavīnā. Pārvietošanās ar suņu pajūgiem, kurus sāk izkonkurēt sniega motocikli.

Sandras Kropas stāstījumu klātesošie uzņēma ar lielu interesi, arī jautājumu netrūka un izraisījās dzīva diskusija. Šo pēcpusdienas programmu lieliski papildināja dziesminieka Arņa Čakstiņa muzicēšana.

Visi laipni aicināti uz muzeju skatīt šo savdabīgo foto vēstījumu par Svalbāru.

                                                 Ilze Līduma – muzeja “Riekstiņi” vadītāja 

 

print
Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other