Ērberģē svin muižas svētkus un atver Sēlijas vārtus

27.jūlijā Ērberģē  jau devīto reizi notika Muižas svētki. Šogad šie svētki norisinājās vienlaikus ar “Sēlijas Vārtu godināšanas”  pasākumu. Ar šo pasākumu simboliski tika atvērtas durvis tūristiem.

Ar Latvijas Lauku attīstības programmas atbalstu ir tapis jauns tūrisma maršruts “Sēlijas salas”. Tajā apvienoti 17 Sēlijas ciemi, kuros ļauts ielūkoties lauku cilvēku dzīvesveidā, tradīcijās, likteņstāstos un leģendās. Sēlijas salas veido 17 mazas, apdzīvotas vietas – katra ar savu unikālo tūrisma piedāvājumu. Katrā no tām ir kāds unikāls tūrisma piedāvājums, kas ļauj ielūkoties lauku cilvēku dzīvesveidā, likteņstāstos un leģendās. Katra no “salām” atšķiras ar savu tematiku:  Dviete – vīnogu sala, Eglaine – atklājumu sala, Subates lievenīša stāsti, Asare – kāzu ambrāžu sala, Gārsene – bagātību sala, Zasa – mākslinieku sala, Dignāja – Daugavas divu krastu laipa, Kaldabruņa – trejdeviņu sajūtu sala, Birži – avotu sala, Sēlpils – zirgu sala, Elkšņi – kafejas labsajūtas sala, Sauka – baudu sala, Ritē – ciemos pie kičīgās omītes, Ērberģe – vārti uz Sēliju, Pilskalne – muižu zemju medus sala, Staburaga sala un Sece – makšķernieku un ūdens prieku sala.

Jaunais tūrisma maršruts tapis, atsaucoties uz  sabiedrības tendenci meklēt autentisko un nesamāksloto. Projektu “Sēlijas salas” īsteno trīs lauku partnerības – “Lauku partnerība “Sēlija””, Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi” un “Aizkraukles rajona partnerība”.

“Sēlijas Vārtu godināšana” sākās pēc pusdienlaika ar pulcēšanos pie Mazzalves pagasta pārvaldes, kur visi dalībnieki sēdās autobusā, lai dotos draudzīgā informatīvā ceļojumā uz vietu, kur sākas Sēlija – Sēlijas vārtiem netālu no Krastiem –  un vienlaikus iepazītu un uzzinātu dažādus faktus par vairākām Mazzalves vietām. Vairākiem  no biedrības “Ērberģietes” izplānotā maršruta dalībniekiem tā bija pirmā iepazīšanās ar Mazzalves pagastu, citiem – jauna faktu un detaļu uzzināšana par vietām, kurām ikdienas darba dunā paskrienam garām.

Biedrības pārstāves bija parūpējušās, lai brauciens uz ieplānotā maršruta pirmo pieturvietu būtu dzīvespriecīgs un jautrs, liekot pasažieriem  minēt mīklas, un par katru atminēto mīklu varēja saņemt Mazzalves pagasta naudaszīmes “hānus”, ko pēc tam varēja likt lietā brauciena galamērķī – “Liellopu izsoļu namā”.

 SIA “Liellopu izsoļu nams” saimnieks Kaspars Ādams iepazīstināja viesus ar  izsoļu nama tapšanas vēsturi, dalījās stāstos par izsoļu gaitu, dažādām specifiskām niansēm, kas jāzina izsoļu dalībniekiem un laipni izrādīja pašu izsoļu namu. Pēc tam Kaspars vadīja vienu improvizētu izsoli, kurā solītāji balvā varēja iegūt Ērberģes muižas barona Hāna labumus. Izsoles dalībnieki varēja gūt aptuvenu priekšstatu, kā notiek izsole, kad tajā solīšanā par liellopiem sacenšas uzņēmēji no dažādām pasaules valstīm.

 Pēc “Liellopu izsoļu nama” apskates un sacensības vairāksolīšanā izsolē maršruta dalībnieki devās pie raženā Zaķu ozola, kura brangais apkārtmērs ir 7 m un 48 cm resnumā.  Tālāk ceļš veda uz Ērberģes dzirnavām, kur Vladislavs Ločs īsumā izstāstīja dzirnavu vēsturi un saimniecisko rosību agrākajos laikos. Jautrā atrakcijā bija iespēja ievingrināt roku improvizētā dzirnavu žurku sišanā.

Pēc dzirnavu apmeklējuma vasaras tveices nogurdinātie, bet arvien vēl rosīgie ekskursanti Mazzalves pagasta pārvaldes telpās tika cienāti ar pīrādziņiem un kafiju, lai pēc nelielas atpūtas pauzes, lēnā solī šķērsojot Marijas tiltu un satiekot muižas preileni, dotos tālāk uz Ērberģes muižu, kur turpinājās svinības.

Ērberģes muižas svētkus tradicionāli atklāja barons fon Hāns un muižas pašreizējais saimnieks Mazzalves pamatskolas direktors Aivars Miezītis, kā arī apsveikuma vārdus teica Neretas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kviesis, norādot, ka viņam allaž prieks viesoties muižā, jo šeit esot patīkama gaisotne, rūpīgi sakopta apkārtne un viesmīlīgi ļaudis.

Muižas teritorijā ikvienam interesantam bija iespēja piedalīties dažādās atrakcijās, kā, piemēram, ar riņķi trāpīt muižas lellēm, samest bumbas spaiņos un atbildēt uz dažādiem jautājumiem, lai tiktu pie balviņas, nogāzt ķegļus, sist improvizētas žurkas, ar bumbu trāpīt ar ūdeni piepildītām pudelēm, izkalt monētu, izgatavot grāmatzīmi un magnētiņu ar gaiļa veidolu, kā arī apskatīt Neretas novada 35 rokdarbnieču darinātu segu, ko par godu novada 10 gadu jubilejai darināja visu četru pagastu rokdarbnieces, un ērberģiešu darinātas segas un spilvenus. Garas rindas bija izveidojušās pie seju apgleznošanas, kur īpaši muižas mazākie apmeklētāji varēja izvēlēties sev tīkamāko sejas zīmējumu.

Savukārt koncertā Ērberģes muižas pagalmā uzstājās deju kolektīvi no kaimiņu novada – Valles vidējās paaudzes deju kolektīvs “Valle” un senioru deju kolektīvs “senValle”, kā arī jestrie muzikanti no Bauskas “Ziņģes brāļi”.

Šogad īpašu balvu par Mazzalves pagasta izdaiļošanu, rūpēm par glītu apkārtnes noformējumu, vienmēr krāšņiem ziediem saņēma dārzniece Zilgma Raupa.

Noslēguma akcents neiztrūkstoši ir muižas raganiņas darinātā Raganiskā dzira.  ..un tad kopīga lustēšanās ballē.

Daiga Meldere

print
Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other