“Riekstiņos” viesojas “Radio mazā lasītava”

9.augustā Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi” viesojās Latvijas Radio 1 raidījums “Radio mazā lasītava” . Kā ierasts, grāmatu mīļotājiem aktuālo un iemīļoto lasāmvielu lasīja aktieris Gundars Āboliņš,  par sarunām un radio ieraksta raitu gaitu rūpējās žurnāliste Ingvilda Strautmane, savukārt autoru pusi šoreiz pārstāvēja rakstnieks Osvalds Zebris.

Iesākot grāmatu lasījumu, aktieris Gundars Āboliņš pakavējās atmiņās 2003. gadā, kad viņš kopā ar brāli un mammu aktrisi Veru Singajevsku pēdējo reizi apmeklējis rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa dzimto vietu. Aktieris minēja, ka mūsu ievērojamais novadnieks bijis viņa mammas mīļākais rakstnieks, un viņas vēlme bijusi apskatīt Jaunsudrabiņa bērnības dzimtās takas.

Šoreiz raidījuma veidotāji lasīšanai bija izvēlējušies fragmentus no rakstnieka O.Zebra romāna “Māra”, ko nesen klajā laidusi izdevniecība “Dienas Grāmata” un gabaliņus no Jāņa Jaunsudrabiņa darbiem  “Jaunsaimnieks un Velns ”un “Ūdeņi”.

Osvalds Zebris par sava romāna “Māra” kodolu uzskata drosmi vai tās trūkumu, pārdomas par to, kāpēc vienam noteiktos apstākļos ir spēja saņemties un pieņemt sarežģītus lēmumus, savukārt cits netiek galā ar savu gļēvumu.  Romāna galvenā varone ir 10.klases skolniece Māra, un, kā minēja pats autors, arī daiļdarba nosaukums nav nejauši izvēlēts – tas esot spēcīgs vārds, kas daudzējādā ziņā romāna varonei palīdzējis.

Romāns “Māra” esot izaudzis no darba pie scenārija jauniešu seriālam, kas tika demonstrēts Latvijas Televīzijā ar nosaukumu “16+”, taču jau scenārija veidošanas gaitā rakstniekam kļuvis skaidrs, ka ar to nebūs gana, un taps romāns. “Māras” autors atzinās, ka no šī romāna viņam bijis grūti atvadīties, tas ilgi turējis savā varā, taču nu jau rakstnieks velta uzmanību trimdas rakstnieka Gunara Janovska darbiem, jo topošajā sērijā “Es esmu”, kas tapusi, iedvesmojoties no kritiķu un lasītāju atzinīgi novērtētās grāmatu sērijas “Mēs. Latvija XX gadsimts”, apņēmies uzrakstīt romānu par G.Janovski. Projekta būtība – 24 autori – 12 rakstnieki un 12 literatūrzinātnieki – paralēli radīs katrs savu autonomo darbu par vienu no 12 latviešu literatūras kritiķiem. Pie lasītājiem nonāks 12 romāni un 12 monogrāfijas.

Savukārt no latviešu literatūras klasiķa Jāņa Jaunsudrabiņa darbiem tika izvēlēts “Jaunsaimnieks un Velns” ar tā reljefo laikmeta tēlojumu, kas tik mūsdienīgi sasaucas ar pašreizējo dzīvi laukos un pilsētā, kā arī fragmenti no tēlojuma “Ūdeņi“, kur  rakstnieks par savām makšķernieka gaitām prot tik aizraujoši stāstīt, ka, šķiet, viņš skaidri zina, kurā vietā upēs vai ezeros todien meklējama viena vai otra zivs un kad šī zivs vēlēsies uzķerties uz āķa.

Gundars Āboliņš lasīja tik dzīvi un atraisīti, ka viņa lasījumā, kā teica viena no klausītājām, varētu klausīties un klausīties. Viena no pasākuma dalībniecēm minēja, ka “Radio mazā lasītava” jau piecus gadus ir viens no viņas mīļākajiem raidījumiem, ko allaž viņa ar aizrautību klausoties, kad gatavo ēst. Turklāt vairāku raidījumā dzirdēto grāmatu lasījuma fragmentu iespaidā viņa ir izlasījusi un uzzinājusi par daudzām labām latviešu literatūras grāmatām.

Uz žurnālistes jautājumu izcilajam Jaunā Rīgas teātra aktierim par to, kurš ir bijis mīļākais “Radio mazās lasītavas” raidījums, aktieris atbildēja, ka uz to nav iespējams dot vienu atbildi, jo kopš 2014.gada, kad sāka Latvijas Radio komanda veidot šo raidījumu, ir bijis tik daudz interesantu sarunu biedru un aizraujošu grāmatu.  Visgrūtākais ieraksts, pēc paša aktiera vārdiem, bijis tulkotājas Daces Meieres Kurcio Malapartes “Nolādētie toskānieši” lasījums, jo viņš aizmirsis mājās brilles.

Arī radioraidījuma klausītāji, žurnālistes mudināti, dalījās stāstos, kam viņi lasa priekšā, – kāds to dara, lasot pasakas savam bērnam, vēl kāds – lasot priekšā latviešu klasiku veco laužu pansionātā vientuļajiem un vecajiem cilvēkiem, tādējādi apliecinot, ka šī tradīcija vēl ir dzīva un joprojām vajadzīga un vērtīga.

Par “Radio mazās lasītavas” muzikālo noskaņu parūpējās dziesminieks Arnis Čakstiņš, izpildot Austras Pumpures dziesmas.

“Riekstiņu” vadītāja Ilze Līduma solīja Gundaram Āboliņam uzdāvināt kādu krāšņu ziedu no muzeja greznajām rozēm, kas saplaukušas plaukstas lielumā “Riekstiņu” dārzā. Jebkuru, kuru viņš vēlēsies. Aktieris kā velti  no Jāņa Jaunsudrabiņa dzimtās vietas  krāšņās ziedu buķetes ”Riekstiņu” dārzā  izvēlējās vienu nelielu, tikko plaukt sākušu rozes ziedu.

Kā ierasts, neviena sanākšana un notikums “Riekstiņos” nevar noslēgties bez tradicionālās pupiņu baudīšanas.

“Radio mazās lasītava” pie klausītājiem nāk ar mecenātu Borisa un Ināras Teterevas atbalstu. Raidījuma ierakstu no “Riekstiņu” muzeja varēs noklausīties 25. augustā Latvijas Radio 1 raidījumā “Radio mazā lasītava” plkst. 11.35,  kā arī pēc tam Latvijas Radio 1 arhīvā jebkurā laikā.

Daiga Meldere

print

Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other