Neretas novada bibliotekāres viesojas Konstantinavā

Sestdiena, 2018.gada 9.jūnijs. Kārtējais šīs sausās vasaras rīts, kad saulīte rotājas virs zemes un visās pļavās jau zied jāņuzāles. Neretas novada bibliotekāru delegācija pulcējas, pošas un gādā cienastu, lai uz pusdienlaiku ierastos Lietuvā Rokišku  rajona Konstantinavā. Esam ielūgti kā Latvijas pārstāvji un kaimiņi uz Pļavas svētkiem.

Pusdienlaikā svētku sākums. Mūs kā Latvijas delegāciju un gaidītus ciemiņus sagaida Konstantinavas kultūras darba organizatore un bibliotekāre Irēna Žinduliene. Vispirms tiekam iepazīstinātas ar vietējo mājražotāju tirdziņu turpat svētku laukuma vienā malā, kur tirgotājus no karstajiem saules stariem sargā ceriņu ēna. Te var nopirkt gan tamborējumus un adījumus, gan roku krēmus sastrādātām, sāpošām rokām no dabīgām izejvielām, gan mājās ceptu maizi un klūdziņu pinumus. Pasākuma dalībnieku bērni izklaidējas rotaļu laukumā šūpolēs un citās sporta ierīcēs. Cita pēc citas ierodas lietuviešu folkloras kopas. Atklāj pasākumu, iepazīstinot ar organizatoriem, viesiem – Lietuvas Lauksaimniecības ministrijas, rajona, novada un pagasta pārstāvjiem, mums kā Latvijas delegāciju, māksliniekiem, pļaušanas sacensību dalībniekiem. Seko neliels koncerts. Nemanāmi svētku laukumā ieradušies dzīvnieki – alpaks, ponijs un zirgs. Vislielāko dalībnieku sajūsmu izraisa alpaka – tāds pūdelis – vidēji liels kamielītis. Dzīvnieks māk pozēt. Pieaugušie un bērni fotografējas kopā ar majestātisko un nesatraucamo eksotisko viesi. Drosmīgākie bērni pavizinās uz ponija un paglauda purnu zirgam. Drīz organizatori aicina pievērsties svētku galvenajai daļai – pļaušanas sacensībām, kuras šeit notiek jau sesto gadu.

Pavisam sacensību vālā pļaušanas prasmes rādīs 13 vīri. Viņiem organizatori katram uzvelk linu kreklu, kuru apsien ar tautisku jostu un galvā uzliek platmales. Šie arī vērtēšanas komisija jeb agronomi saņem amata zīmes – zaļus lakatiņus, vestes un cepurītes, vērtēšanas lapas un instrukciju par vērtēšanas nosacījumiem. Vērtēts tiks taisnākais vāls, pavāls, pļāvuma augstums. Sievas tautas tērpos ņem grābekļus, cienasta grozus, vīri izvēlas katrs savu (sev piemērotāko, labāko) izkapti. Vēl šo vīru un sievu kopīgs foto. Tad dodamies uz pļavu, kur iezīmēti  pļaušanas laukumi. Vīri pļauj divās vecuma grupās – līdz 30 gadiem un virs 30 gadiem. Sacensības sākas ar iepriekšējā gada labākā pļāvēja paraugdemonstrējumu. Tad agronomi – vērtētāji stājas savās vietās un sacensības var sākties. Vīri izkārtojas pļaušanas laukumos. Skatītāji ieinteresēti seko līdzi, vēro un dod pļāvējiem “gudrus speciālistu padomus no malas”.

Pēc nopļauto vālu izvērtējuma atgriežamies svētku galvenajā laukumā pie Konstantinavas bibliotēkas. Te var baudīt karstu diļļu zupu vai biezputru un klausīties koncertu, kuru sniedz trīs folkloras ansambļi. Pēc koncerta notiek uzvarētāju apbalvošana un dalībnieku, kā arī atbalstītāju sumināšana.

Skaistais pasākums izskanējis, diena sliecas uz vakarpusi. Vēl noslēguma mielasts, sirsnīgi atvadu vārdi un solījumi šeit uzsākto draudzību turpināt, aicinot jauniegūtos draugus ciemos uz Neretas novadu. Paldies Lietuvas draugiem par skaisto pasākumu, sirsnīgo mūsu uzņemšanu!

Kopā ar bibliotekārēm piedalījās Lidija Ozoliņa

print

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other