Marijas tilta un Ērberģes muižas svētki aizvadīti Ziedu zīmē

Mazzalvē tveicīgā 21.jūlija sestdienā tradicionāli ar medību zalvi jau devīto reizi tika nosvinēti Ērberģes muižas, kuras vēsture un gadi skaitāmi jau no 15.gadsimta vidus, un Marijas tilta, ko barons nosaucis par godu savai baronesei Marijai, svētki, kas allaž noris vasaras vidū laikā ap Marijas vārda dienas laiku. Svētkus, kā jau tas ierasts, atklāja muižas saimnieks barons Hāns (Elmārs Vectirāns), teikdams uzrunu gan muižas ļaudīm, t.i., vietējiem iedzīvotājiem, gan viesiem no citiem pagastiem un novadiem. Sanākušos uzrunāja arī muižas saimnieks ikdienā – Mazzalves pamatskolas direktors Aivars Miezītis. Sava novada ļaudis svētkos sveica arī Neretas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kviesis.

Šajā reizē par svētku vadmotīvu tika izvēlēta ziedu tēma. Svētku organizatori bija padomājuši par katru detaļu un niansi, ievijot vasaras krāšņuma skaistāko – puķu – rotu kā caurviju diedziņu visās muižas un tilta aktivitātēs, sākot no ziedu motīva atrakciju norādēs līdz puķēm dāmu kleitās, cepurēs, piespraudēs u.c.

Pasākuma viesi varēja izmēģināt spēkus gan ķegļu gāšanā, riņķa trāpīšanā stilizētām muižas lellēm (kalponei, baronam u.c.) , gleznu izdekorēšanā, labirinta iziešanā, ziedu puzles salikšanā. Ikvienam interesentam un mākslas baudītājam bija iespēja apskatīt trauku un gleznu izstādi ar ziedu motīviem Ērberģes muižas telpās. Tāpat estēti, dabas un cilvēka roku radītā krāšņuma baudītāji muižas pagalmā varēja  aplūkot Mazzalves pagasta ļaužu krāšņākās puķu dobes, kas, fotogrāfijās iemūžinātas, bija izliktas skatītāju vērtējumam un balsojumam. Tie, kas saņēma visvairāk balsu (pogu), kļuva par skaistāko puķu dobju īpašniekiem. Katram izstādes apmeklētājam bija iespēja iemest burciņā ne vairāk par piecām podziņām, ko vēlīgi izsniedza pats barons Hāns. Visvisskaistākās dobes (1.vieta) īpašniece ar vislielāko pogu (balsu) skaitu bija Lelde Lisovska, visskaistākās dobes (2.vieta) dārzniece bija Dzidra Ivanova, bet titulu skaistākās dobes īpašniece un 3. vietu ieguva Zilgma Raupa.

Nevieni muižas svētki  neiztiek arī  bez muižas raganiņas (Zeltīte Odiņa) līdzdalības. Viņas darbošanās un skaļie būkšķi dauzot podus, bija dzirdami jau pa gabalu parka teritorijā. Raganiņa bija sarūpējusi arī savas īpašās raganiskās izdarības, savām ķecerībām nepažēlojot puķu podus. Muižas delverīgais iemītnieks – raganiņa – dalībniekam, kurš bija tik drosmīgs, lai piedalītos viņas izdarībās, aizsēja acis, iegrieza un tad ar kūju rokās lika sadauzīt uz mieta uzspraustu puķu podu. Grūtākais šajā uzdevumā – pēc grieziena, turklāt aizsietām acīm – trāpīt un pāršķelt puķu podu. Spriežot pēc sadauzīto māla lausku daudzuma, šī atrakcija bija sajūsminājusi un patikusi muižas apmeklētājiem. Taču ne visiem šīs uzdevums devās rokās ar pirmo mēģinājumu, gana daudziem bija nepieciešamas arī raganiņas precīzas norādes, kā to paveikt.

Kā jau muižai piedienas, svētkos bija pieejamas arī izjādes ar zirgiem, kas  izraisīja sajūsmu kā lielos, tā mazos. Par stalto, iznesīgo dzīvnieku sagādāto prieku parāpējās z/s “Pīlādži” no Pļaviņām.

Pēc darbošanās atrakcijās Ērberģes estrādē izrādi spēlēja Ilūkstes amatierteātris (rež. Indra Madarniece). Ilūkstes aktieri spēlēja Rūdolfa Blaumaņa “Paradīzē”. Ilūkstes amatierteātris vēl pavisam nesen jūnija sākumā Tautas mākslas svētku “Sēlija rotā” ietvaros viesojās mūsu novadā. Par muzikālo ievadu rūpējās muzikanti no Lietuvas, ansambļa mītnes vieta ir Papilis – (Papilys). Ansambļa solisti ir Jonas Struņķis, kurš pats ir no Biržu rajona Kvetkai ciema, savukārt dziedātāja Rasa Valenteliene ir no Biržu rajona Kupreliškis ciema.

Viesi pēc koncerta noklausīšanās varēja nobaudīt tradicionālo raganisko zupu, kurā, pēc muižas raganiņas vārdiem, parasti kā viena no galvenajām sastāvdaļām esot Kolorādo vaboļu kāpuri.

Ap pusnakti svinības turpinājās uz Marijas tilta, kur  notika sadziedāšanās. Kā jau jubilārs, tilts bija ietērpts krāšņās ziedu vijās un rotās uz tilta margām. Par tā izrotāšanu rūpējās Astra Saveļjeva un Zilgma Raupa. Ikvienam bija iespēja mēroties dažādu dziesmu zināšanā, kur vārdos ir ietverta kāda puķe, un vienoties kopīgā dziesmā ar pārējiem. Savukārt katrs individuāli varēja nopelnīt puķu sēklu paciņas, nosaucot sieviešu vārdus, kas nodēvēti par godu kādai puķei.

Pasākuma kulminācija bija salūts. Pēc gaismas ziedu debesīs noskatīšanās ballīte turpinājās Ērberģes estrādē grupas “Liepavots” vadībā.

Svētku organizatori pateicas visiem puķu dobju īpašniekiem, kas bija tik atsaucīgi un viesmīlīgi un ielaida savā dārzā un ļāva aplūkot un nofotografēt iekopto krāšņumu, visiem, kas ņēma vērā svētku vadmotīvu, un ieradās ar ziedu motīvu apģērbā, cepurēs u.c. , biedrībai “Ērberģietes” un visiem uzrunātajiem, kas piedalījās atrakciju organizēšanā, kā arī tiem, kas dalījās ar saviem traukiem un gleznām izstādēs Ērberģes muižā!

Daiga Meldere

print

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other