Putnu pašvaldību salidojums šogad Balgalē

30.augustā Talsu novada Balgales pagastā pulcējās 16 pašvaldību delegācijas no dažādām Latvijas malām uz 18. Latvijas Putnu pašvaldību – novadu, pilsētu un pagastu salidojumu. Šis ir tradicionāls pasākums, kurā katru gadu tiekas pašvaldību pārstāvji, kuru nosaukumos, ģerboņos vai citā novada simbolā ir redzami putni. Šī salidojuma mērķis ir iepazīt citas “putnu” pašvaldības, satikties ar pārējiem “putniniekiem” un dalīties pieredzē. Ik gadu kādā no pašvaldībām sasaucas ērgļi, gulbji, vanagi, gaiļi, cielavas, stārķi… un arī Neretas novada pūces.

Pirmais šāda veida salidojums notika 2002. gadā. Ideja par to savulaik radās Gulbenes pilsētas domes priekšsēdētājam Tagad šī satikšanās izveidojusies par tradīciju, jo salidojums ir veids, kā pašvaldības var pārrunāt un dalīties pieredzē par vides, infrastruktūras, saimniecisko jautājumu risināšanu, projektu apguvi, izglītības, kultūras un tūrisma jomām.  Kopumā Latvijā ir 25 pagasti, pilsētas un novadi, kuru ģerbonī ir attēlots kāds putns.

Visi putni no Latvijas malu malām šogad  tika uzņemti Balgales sporta un brīvā laika pavadīšanas centrā, kur organizatori bija parūpējušies par mājīgu vietu putnu ligzdošanai – improvizētu smilgām un ūdens augiem dekorētu purva malu.

Salidojums sākās ar pašvaldību prezentācijām, kur katras delegācijas pārstāvji iepazīstināja salidojuma dalībniekus ar savu novadu, kā arī cits citu apdāvināja. Neretas novads šogad pārējiem “putniem” uzdāvināja keramiķes Zandas Rageles darinātus vēja zvanus.

Programmas turpinājumā viesi tika iepazīstināti ar Balgales pagasta iedzīvotāju, uzņēmēju Sergeju Kļimanski, kurš šeit izveidojis privātu zvaigžņu observatoriju. Lielzeltiņu observatorija ir Sergeja bērnības sapņa piepildījums, jo ar astronomiju un zvaigžņu pētīšanu viņš aizrāvies jau kopš puikas gadiem. Turklāt, pēc paša uzņēmēja stāstītā, Balgale ir ļoti atbilstoša vieta observatorijas būvniecībai, jo atrodas tālu no pilsētām ar spēcīgu apgaismojumu, kas citā situācijā būtu zaudējums, bet astronomijai ieguvums.

Talsu novada Laucienes pagastā viesiem tika izrādīts efektīgais Nurmuižas komplekss, kas ir lielākā muiža Latvijā. Tās mērogs ir plašs – kompleksā ietilpst gandrīz 30 ēku.  Muižu ir iegādājies par bagātāko cilvēku Latvijā uzskatītais Oļegs Fiļs, AS “ABLV” bankas līdzīpašnieks, kurš ar profesionālas komandas palīdzību to pamazām atjauno. Ir rekonstruēta  klēts, zirgu stallis, Vārtu tornis, smēde, Dārznieka, māja, Kalpu māja, putnu māja, sakopts ainavu parks.

Daļai “putnu” pašvaldību viesu bija iespēja apskatīt un iepazīties ar vīna darītavas “Vējkalnietis” saimnieku Vari Baņģieri, kurš vīnus jau vairāk nekā 40 gadu darina, izmantojot seno pirms kara lietoto tehnoloģiju. Varis vīnus meistaro tikai no Latvijas dabā vai kultūrā augušām izejvielām – augļiem, ogām, dārzeņiem, ziediem.

Tā kā Balgale atrodas Talsu novadā, “putni” devās pastaigā pa Talsu pilsētu, izstaigājot slavenos Talsu deviņus pakalnus un pastaigas noslēgumā piedzīvojot brīnišķīgu koncertu skaistajā Talsu tautas nama Radošajā sētā Talsu Mūzikas skolas audzēkņu izpildījumā.

Vakars noslēdzās tur, kur tas sākās, – Balgales sporta un brīvā laika pavadīšanas centrā. Atgriešanās Balgalē notika ar sportiskām aktivitātēm un jautrām stafetēm, kurās piedalījās arī viens no Balgales pazīstamākajiem iedzīvotājiem – Latvijas čempions spēkavīriem Dainis Zāģeris. Savukārt pats vakara noslēgums, kā ierasts, notika ar pašdarbnieku  koncertu, kur vietējie parāda labāko, kas viņiem ir un ar ko viņi lepojas un, protams, dejām.

Nākamais Putnu pašvaldību salidojums notiks Suntažos, kura ģerbonī ir gailis. Uz sadziedāšanos un sasaukšanos nākamgad Suntažos!

Daiga Meldere

print
Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other