Sēlijai būt!

28. septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ar daudzveidīgu sarunu un aktivitāšu programmu norisinājās pasākums “Sēlijai būt!” jeb Sēlijas diena Gaismas pilī. Tā aktualizēja jautājumu par Sēlijas kā atsevišķa reģiona pastāvēšanu, kā arī iepazīstināja ar šī krāšņā Latvijas novada kultūras, vēstures, sabiedriskās dzīves izpausmēm un vērtībām, un personībām.

Sēļi ir viena no baltu tautām, kas atstājusi paliekošas pēdas latviešu tautas izveidē, un Sēlija ir viena no Latvijas kultūrvēsturiskajām teritorijām. Tomēr mūsdienās apvidus ar šādu nosaukumu Latvijas kartē nav. Pēc 13.–14. gadsimta sēļu vārds daudzus gadsimtus nefigurēja un nebija aktuāls, taču 20. gadsimta 80. gados vietvārds “Sēlija” latviešu valodā atgriezās.

“ Kas ir Sēlija šodien? Vai to var dēvēt kā Kurzemei vai Latgalei līdzvērtīgu, būtisku Latvijas apgabalu, vai tā ir nacionālromantiska, tālas senatnes ilūzija?”- atbildes uz šiem jautājumiem visas dienas garumā sēļa Jāņa Plepa vadībā diskusijās meklēja Sēlijas dažādu profesiju un vecumu ļaudis. Sarunā “Sēļu saknes un identitāte: Sēlija un sēļi; sēliskā izloksne; kultūrvēsturiskā piederība” piedalījās Zbigņevs Stankevičs, Rūta Muktupāvela, Alberts Sarkanis un Laura Dimitrijeva. Sarunā “Jauni uzņēmēji savā novadā: uzņēmējdarbība Sēlijā; valsts un pašvaldību atbalsts; attīstības iespējas” piedalījās arī mūsu novada pārstāvis Kaspars Ādams kopā ar citu  Sēlijas novadu uzņēmējām Inetu Timšāni un Inetu Zībārti. Sarunā “Sēlijas nākotnes perspektīvas: Sēlijas nākotne; administratīvi teritoriālā reforma; Sēlijas stiprās un vājās puses” savās pārdomās dalījās Raita Karnīte, Jānis Turlajs un Juris Vectirāns.
Sarunas papildināja Sēlijas folkloras kopas un deju kolektīvi, to vidū arī Neretas vidējās paaudzes deju kolektīvs “Sēļi”(vadītāja Inita Kalniņa).

Jauks bija Sēlijas apceļotāja Kārļa Kazāka ieskats jeb skats no malas Sēlijā, Sēlijas ļaužu paradumos, valodā.

Pēc diskusijām bija iespēja noklausīties jauku koncertu ar Elīnas Šimkus, Armanda Siliņa, Ievas Akurateres priekšnesumiem.

Dienas gaitā Latvijas nacionālās bibliotēkas 1. stāva ātrijā darbojās mājražotāju un amatnieku tirdziņš. Neretas novadu tajā pārstāvēja Zanda Ragele ar māla izstrādājumiem, Možeiki ar medu un citu bišu produkciju un Elvīra Plēsuma ar rakstainiem cimdiem un zeķēm. Oranžērijā (pie galvenās ieejas) bija skatāma izstāde un virtuālais ceļojums pa Sēliju, to sagatavot palīdzēja mūsu novada sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Putniņa.

Noslēgumā uzrunu un pateicības vārdus pasākuma organizatoriem teica Sēlijas novadu apvienības priekšsēdētājs Arvīds Kviesis.

Žanna Miezīte

print

Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other