Lāčplēša dienas pasākums Neretā

Lāčplēša dienas svinēšana tika iedibināta īsi pēc 1919.gada 11.novembra –  datuma, kurā Latvijas bruņotie spēki guva uzvaru pār skaitliski lielāko un arī labāk apbruņoto Rietumkrievijas brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku. Katru gadu, godinot drosmīgo karavīru piemiņu, viņu pārliecību un cīņassparu, visā Latvijā iedzīvotāji iededzina svecītes, pie apģērba piesprauž sarkanbaltsarkanu lentīti un daudzviet Latvijā dodas lāpu gājienā.

Arī Neretā iedzīvotāji pie Neretas kultūras nama pulcējās tradicionālajam lāpu gājienam. Pirms tam ikviens bija aicināts uz īpašu vīru kopas “Vilki” koncertu.  Šīs kopas repertuāra pamatā ir karavīru dziesmas no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. Dziesmas tiek meklētas E. Melngaiļa, A. Jurjāna, J. Vītoliņa, A. Krūmiņa savāktajos latviešu tautas mūzikas materiālos, bet liela daļa I Pasaules kara latviešu strēlnieku, brīvības cīņu, II Pasaules kara latviešu leģionāru un nacionālo partizānu dziesmas ir pierakstītas no šo cīņu dalībniekiem. Jāpiemin, ka vīru kopa “Vilki” daļu savu tērpu ir darinājuši paši: šuvuši kreklus, vamžus un apavus, kaluši rotas. Tērpi izgatavoti, pētot arheoloģiskajos izrakumos Latvijā atrastos 10. – 13. gs. tērpu fragmentus un etnogrāfiskos materiālus. Arī daļa seno mūzikas instrumentu ir pašu gatavoti. Koncerta laikā varēja saklausīt šo seno instrumentu skanējumu kā arī dzirdēt nelielu stāstījumu par tiem.

Pēc patriotiskā koncerta visi pulcējās ārā, lai ar iedegtām lāpām gan mazi, gan lieli dotos uz Ķesteru kapsētu, kur atdusas Lāčplēša kara ordeņa kavalieri Augusts Aperjots un Jānis Kramiņš. Ar nelielu uzrunu un svinīgu ziedu nolikšanu visus sveica Neretas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Arvīds Kviesis. Tradicionāli par muzikālo noformējumu gādāja Neretas kultūras nama sieviešu vokālais ansamblis “Kadence” (vadītāja Ginta Gudjāne).

Noslēgumā visi bija aicināti uz Neretas novada novadpētniecības muzeju, lai kopīgi apskatītu muzeja vadītājas Lidijas Ozoliņas īpaši veidoto izstādi par rakstnieku, karavīru Jāni Veseli (izstādē izmantoti materiāli no Agņa Veseļa arhīva) un Albertu Putniņu, kā arī par Lāčplēša kara ordeņa kavalieriem Neretas novadā. Pie kopīgas tējas tases tika pārrunāti tā laika notikumi, atmiņu stāstījumi un lasītas II Pasaules karā rakstītas vēstules.

Agnese Putniņa

print

Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other