Ceļojam uz Polocku un Minsku

Bieži vien mēs interesanto un skaisto cenšamies atrast tālu no mājām, taču nereti tas ir tepat, rokas stiepiena vai dažu stundu brauciena attālumā. Tā ir ar mūsu kaimiņvalsti Baltkrieviju, kura saviem ciemiņiem piedāvā vienkāršas, bet labas atpūtas iespējas.

Decembra nogalē gandrīz pussimts Neretas novada iedzīvotāju posās ceļojumam uz Baltkrievijas galvaspilsētu Minsku. Pa ceļam iegriezāmies Polockā, kas ir patiesais Baltkrievijas vēstures sākums. Apmeklējām Polockas Sv. Eifrosines sieviešu klosteri- Baltkrievijas pareizticīgo centru jau no 12.gs. Klosteris pārsteidz ar savu arhitektūru un senajām 12.gs.freskām. Katedrālē ir atdusas vieta klostera dibinātājai, Baltkrievijas debesu patronesei, Svētajai Eifrosinei, Polockas kņazienei.

Un tad ceļš uz Minsku. Minska ir Baltkrievijas galvaspilsēta un valsts lielākā pilsēta, kurā dzīvo ap 2 milj. iedzīvotāju. Tā atrodas pie Svislačas upes. Kopš 14. gs. tā atradās Lietuvas un Polijas Lielkunigaitistes sastāvā, bet 1793. gadā to pārņēma Krievijas impērija. 1918. gadā pilsēta pārgāja Baltkrievijas īpašumā, bet 1919. gadā kļuva par padomju Baltkrievijas galvaspilsētu.

Ierodoties Minskā, ir pārsteigums par ēku grandiozitāti, būvju apjomu, plašajām ielām un lielajiem parkiem. Kad pēc Otrā pasaules kara Minska tika gandrīz nopostīta, tagadējās būves ir staļinisma arhitektūras paraugi un celti, lai parādītu savienības varenību. Mūsdienu Minska – moderna, kompakta, eiropeiska pilsēta. Kārtīga un tīra. Tas ir galvenais Baltkrievijas transporta mezgls, valsts ekonomikas, politikas un zinātnes centrs. Pilsēta ir plaši apzaļumota: tā var lepoties ar 26 parkiem, 159 skvēriem un ap 30 bulvāriem, ļoti daudziem lieliem sporta kompleksiem. Mūsu ekskursijas laikā Minska bija posusies Ziemassvētku greznajā, košajā rotā.

Mēs nakšņojām pilsētas centrā viesnīcā “Belorusj” 16.-18.stāvos, līdz ar to naktī pa logu pavērās krāšņa izgaismotās pilsētas panorāma. Viesnīcā ir akvaparks, kurā daudzi no mums vakarā atpūtās.

Rīts pēc brokastīm viesnīcā ar zviedru galdu sākās ar izgaismotās pilsētas apskati, braucot gan ar autobusu, gan daudz staigājot kājām gides pavadībā. Apmeklējām daudzas greznas baznīcas, arī tādu, kura celta no koka bez nevienas naglas. Īpašu iespaidu atstāja Minskas kripta, kura izveidota, lai godinātu visus dažādos karos un traģēdijās bojā gājušos baltkrievu cilvēkus. Grandioza, grezna un atmiņā paliekoša celtne, kura sākas jau ar smagajām 6 lielākos traģiskos vēsturiskos notikumus attēlojošām durvīm.

Valdības ēka ar Ļeņina statuju atrodas Neatkarības avēnijas sākumā. Šī iela ir 15 kilometrus gara un sadala pilsētu divās daļās. Valdības ēka ir lielākā būve Baltkrievijā, un tā tika uzcelta 30. gados. Blakus šai ēkai atrodas sarkana ķieģeļa Sv. Simeona un Helēnas baznīca, kas būvēta 1910. gadā un ir viens no Minskas simboliem. Bijām pie Minskas Pedagoģiskās universitātes, pie kuras ir liela skolotājas skulptūra. 2004. gadā Minskas Pedagoģiskajā universitātē tika atklāta unikāla un Baltkrievijas zinātnei un kultūrai nozīmīga konstrukcija – Fuko svārsts. Minskā esošā konstrukcija ir 7,5 m augsta četršķautņaina stikla piramīda, kuras vidū uz tērauda troses piekarināta lode-svārsts. Svārsta kustēšanās pierāda, ka zeme griežas. Pavisam pasaulē ir tikai ap 20 Fuko svārstu.

Braucām arī ar metro. Pilsētā kopš 1984. gada ir metro, kas sastāv no divām līnijām, kas, protams, ļauj daudz vienkāršāk pārvietoties pa pilsētu. Biļete maksā 0,65 baltkrievu rubļus, kas ir apmēram 0,28 eiro, un to var nopirkt metro stacijās pie ieejas.

 Minska ir moderna un skaista pilsēta. Mums tiek dots arī brīvais laiks. Iepērkamies. Jebkurš ielās satiktais cilvēks ir ļoti atsaucīgs, lai parādītu ceļu, atbildētu par prasīto. Sarunājamies visur krievu valodā. Te ir daudz tirdzniecības centru.  Spīdīgais spožums, lifts raisa izjūtas pat par vēl lielāku veikalnieku greznību kā Latvijā. Netrūkst dažādu ārzemju zīmolu veikalu, bet interesi raisa vietējo ražojumu tirgotāji, un Baltkrievija ražo – apģērbu, audumus, apavus, rotaļlietas, kosmētiku utt.! Apakšējā stāvā nokļūstam pārtikas veikalā, kur sajūtamies tiešām kā ārzemēs – maz mums ierasto ārzemju zīmolu, bet pārsvarā Baltkrievijas pārtika. Cenas ļoti draudzīgas, garša… gaumes lieta, bet mani sajūsmina it viss, ko šajās dienās izdodas Minskā nogaršot – sākot no tradicionālās Doktora desas, gurķiem, biezpiena un beidzot ar kvasu, zefīriem, šokolādi un saldējumu – visu raksturo dabīga garša. Daudzas preces (īpaši baltkrievu ražojumi – lina izstrādājumi, alkohols, cigaretes, apģērbi, apavi) te nopērkamas pa cenām, kas ir uz pusi lētākas kā Latvijā.

Apmeklējam Minskas Zooloģisko dārzu un tajā esošo delfināriju. Delfinārijā iestudētā izrāde sajūsmina ne tikai mazos, bet arī pieaugušos skatītājus. Ja rocība un vēlme lielāka, turpat varot arī papeldēt ar delfīniem. Ja kādam aktuāli, tad Minskas delfinārijā tiekot nodrošināta arī delfīnu terapija. Bet tam mēs neesam gatavi. Daži gan laimē fotografēšanos ar delfīniem. Minskas Zooloģiskais dārzs platības ziņā ir mazāks nekā Rīgā esošais, bet tur varot redzēt dažādus eksotiskus dzīvniekus, putnus, kuru pie mums nav. Mēs ar īpašu interesi apskatām terāriju un ūdens iemītnieku akvārijus, jo pārējā zooloģiskā dārza daļā jau ir tumšs – esam ieradušies vakarā.

Vakarā bija iespēja pabūt ļoti modernā un unikālā pilsētas bibliotēkas ēka, kurā 23.stāvā ierīkots arī apskates laukums ar skatu uz visas galvaspilsētas skaistumu.

Tā bija jauka kaimiņvalsts iepazīšana. Tā ka apciemot Baltkrieviju gribētāju bija vairāk, kā vienā autobusā varējām salīst, piedāvāju vēlreiz izbraukt to pašu maršrutu 26.-28.jūnijā. Pieteikšanās pie Žannas Miezītes jau ir sākusies. Cena 90 EUR.

24.-25.aprīlī vēlreiz visus Neretas novada interesentus aicinu uz Kaļiņingradu (cena 90 EUR), bet 3.-9.augustā – uz Sanktpēterburgu (cena 350 EUR).

Žanna Miezīte

print
Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other