Izlūkbrauciens uz Kaļiņingradu – Kēningsbergu

Ir tuvu, nav dārgi, ir interesanti un izzinoši. Lūk, daži iemesli, lai dotos ceļojumā uz Kaļiņingradu Krievijā, no kuras mūs šķir apmēram sešu septiņu stundu brauciens. Turklāt – ja vēl aizrauj ne tikai vēsturiski objekti, bet arī leģendas un «saules akmens» dzintars, tad pavisam noteikti ir vērts.

Kēnigsberga jeb Karaļauči bija senās Prūsijas karalistes centrs ar bagātīgu vēsturi. Taču karš visā savā nežēlībā ar vienu vēzienu noslaucīja šo pagātni, ienesot «padomju kultūru». Otrā pasaules kara beigās no apmēram 600 000 Austrumprūsijas iedzīvotāju bija palikuši tikai 20 000, bet 1947. gadā uz Vāciju izsūtīja 18 000. 1944. gadā angļu aviācija smagi sabombardēja pilsētu, bet 1945. gada pavasarī smagās kaujās to ieņēma Sarkanā armija. Pirms kara pilsētā dzīvoja vairāk nekā 300 000 cilvēku, pēc kara vairs tikai 50 000, kurus līdz 1950. deportēja uz Vāciju, savukārt pilsētā nometināja iebraucējus no Krievijas un Baltkrievijas. 1945. gadā Potsdamas miera konferencē Kēnigsbergu un Austrumprūsijas ziemeļdaļu uz piecdesmit gadiem piešķīra pārvaldībā Padomju Savienībai. No 1950. līdz 1991. gadam Kaļiņingrada tika pārvērsta par vienu no vismilitarizētākajiem reģioniem pasaulē un bija slēgta ārzemniekiem. Izbraucot ārpus pilsētas, ir vietas, kur aiz kokiem vīd rindu rindām kazarmas, kas ļauj nojaust militāristu klātbūtni.

Neraugoties ne uz ko, prūšu zemes elpa kaut kādā mistiskā veidā pilsētā ir saglabājusies. Vēsturiskajā centrā mazstāvu apbūve, ieturēts arhitektūras stils, bruģis un šauras ieliņas…

Tādu – līdz 1945.gadam prūšu Kēningsbergu, pēc 2.pasaules kara Padomju Savienības Kaļiņingradu – iepazinām arī mēs, Neretas novada ceļotmīlētāji, kuri 3.-5.janvārī pabijām šai dažādajā pilsētā ar ļoti savādo vēsturi. Divu nosaukumu pilsēta- Kēningsberga un Kaļiņingrada- reāla un mītiska, šeit katrai ielai ir 2 nosaukumi. Pilsēta- dārzs, kurā atrodas slavenā filozofa Imanuela Kanta kapa vieta pie Katedrāles sienām, kur bija iespēja klausīties ērģeļmūzikas koncertu un virtuālā pastaiga pa XX gadsimta Kēningsbergu. Apskatījām Dzintara muzeju ar leģendāro pazudušo Dzintara istabu, izstaigājām muzeju –  Frīdlandes vārti, kur gides pavadībā izzinājām Kēningsbergas vēsturi. Izstaigājām vecos 1909.gada bagātnieku dzīvojamos rajonus ar greznām villām un strādnieku rindu māju kvartālu, kas arī ir ļoti savdabīgs. Bija iespēja pabūt Pasaules okeāna muzejā,

Esam veikuši izlūkbraucienu. Mums patika. Nedaudz traucēja laika apstākļi, jo ik pa brīdim lija. Toties ļoti laba viesnīca, ēdināšanas serviss, iespēja nopirkt lietas, kas kaimiņzemē daudz lētākas (medikamenti, jūras veltes, alkohols, cigaretes, arī apģērbs un apavi). Ja arī jūs ir ieinteresējusi pilsēta ar diviem nosaukumiem un īpašo vēsturi, aicinu vēlreiz visus Neretas novada interesentus braucienā 24.-25.aprīlī uz Kaļiņingradu (cena 90 EUR).  Pieteikšanās braucienam pie Žannas Miezītes (telefons 29339832 vai e-pastā zanna.miezite@gmail.com)

Žanna Miezīte

print
Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other