Rakstu raksti

Katras tautas dzīves veids atspoguļojas pašas tautas radītajā lietišķajā mākslā, savukārt šī māksla liecina par sabiedrības attīstību un pasaules uzskatu. Viss nāk no cilvēka dzīves dabā, no novērojumiem dabā – saprotamiem un nesaprotamiem. Nesaprotamie vērojumi  ir kultūras attīstības veicinātāji. Līdz ar sabiedrības attīstību, jaunu virzienu gūst lietišķā māksla, tomēr tās pamats – ornaments (raksts) paliek zināmā mērā nemainīgs. Nav svarīga raksta stūrainība – ģeometriskā forma, bet gan tā elementu raksturs un saturs. Raksts (ornaments), tāpat kā tautas dziesmas, liecina par mūsu senās kultūras diženumu, tāpat dod tradīciju spēku latviskas Latvijas kultūrai. Raksti, domājot par maģisko spēku, tiek lietoti noteiktā nolūkā, saistībā ar priekšmeta ideju, pavairo priekšmeta nozīmi. Latvieši ticēja, ka daudzināt labo un dievišķo var kā ar vārdiem, tā ar rakstiem.  Arī mūsdienu rakstu kompozīciju pamatā to pašu punktu, svītriņu un aplīšu sakārtojums. Katram rakstam atbilst savs saturs, kompozīcija dod mērķa apzinātību; piemēram: līnija, simboliski Zemes māte, punktiņš – Saules zīme, savukārt punktiņš aplī – Debesu acs utt.

Talka arī Jaunsudrabiņa muzeja apkārtnē

    

Jānis Jaunsudrabiņš daudz dzejoļu veltījis dabai, prozas darbos lasām gleznieciskus  dabas aprakstus. Viņam daba ir kaut kas īpašs, saudzējams un mīlams. Ja paši esam godprātīgi un patiesi pret sevi un dabu, ap mums valda lietu kārtība, sakoptība. Tīra sirds tiecas pēc harmonijas dabā un cilvēkos. Tīra sirds ilgojas pēc sakoptas vides. Tāpēc ik pavasari, kad daba sāk pamosties pēc ziemas miega, cilvēki Latvijā steidz nokopt visus sārņus, kas sakrājušies malu malās. Visi sarosās – gan katrs savā sētā, gan sabiedriskajās vietās. Arī mēs, Jānim Jaunsudrabiņam veltītajā muzejā, rūpējamies par muzeja apkārtnes sakoptību.

“Riekstiņos” ar teātra izrādi svin Jāņa Jaunsudrabiņa jubileju

24.augustā ar piemiņas brīdi Ķišku kapsētā pie rakstnieka un gleznotāja Jāņa Jaunsudrabiņa atdusas vietas sākās mūsu novadnieka 142.dzimšanas dienas svinības.

Pēc tam pasākuma svētku daļa tālāk norisinājās Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi”.  Neretas novada pagastu pārstāvji bija ieradušies, lai suminātu dižo rakstnieku jubilejā.  Šogad aprit 10 gadi kā četri pagasti ir vienotā novadā, un tā bija iespēja atkal visiem satikties.

Jāņa Jaunsudrabiņa 142. dzimšanas dienas atceres sarīkojums

“Riekstiņos” viesojas “Radio mazā lasītava”

9.augustā Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi” viesojās Latvijas Radio 1 raidījums “Radio mazā lasītava” . Kā ierasts, grāmatu mīļotājiem aktuālo un iemīļoto lasāmvielu lasīja aktieris Gundars Āboliņš,  par sarunām un radio ieraksta raitu gaitu rūpējās žurnāliste Ingvilda Strautmane, savukārt autoru pusi šoreiz pārstāvēja rakstnieks Osvalds Zebris.

Jaunsudrabiņa muzejā viesosies Latvijas Radio 1 raidījums “Radio mazā lasītava”

“RADIO MAZĀ LASĪTAVA CEĻO”

Kopš 2014. gada Latvijas Radio 1 darbojas raidījums “Radio mazā lasītava”.

Aktieris Gundars Āboliņš lasa priekšā jaunas grāmatas un sarunājas ar autoriem, tulkotājiem, redaktoriem, ekspertiem.

Muzejā “Riekstiņi” izstāde – “Svalbāra”

Piektdienas, 14.jūnija, pēcpusdienā muzejā pulcējās prāvs interesentu pulks,  lai kopīgi klausītos, diskutētu un skatītu jauno izstādi ar neparasto nosaukumu. Ko nozīmē šis maz dzirdētais vārds.

Svalbāra – tālākais no Norvēģijas krastiem arhipelāgs ar lielāko salu Špicbergenu Ziemeļu Ledus okeānā. Tur dzīvo un strādā dažādu jomu zinātnieki (~90% no visa iedzīvotāju skaita) kaut  pilnībā valda dabas likumi –  mūžīgais sasalums, sniega lavīnas un polārlāči. Tā ir vieta,   kur klintī un ledū glabājas pasaules sēklu banka. Latvijai tajā vēl neesot sava sēklu kaste, bet drīzumā būšot.

Vai dzīvot Neretā ir varonība?

 

Varonības tēma, šī gada Eiropas Muzeju nakts uzstādījums, veltīta Otrā pasaules kara noslēgumam Eiropā. Latvijā to definēja ar nosaukumu – Tālavas taurētājs. Kā virzīt tēmu, kā atspoguļot to mūsdienās – tas katra muzeja kompetencē. Risinot šo jautājumu ar muzeja sabiedriskās padomes loceklēm Egiju Apiņu un Ritu Trukšu, nonācām pie domas, ka mēs varētu runāt par mūsdienu cilvēku Neretā – Latvijā, uzstādot jautājumu – vai tā ir varonīga rīcība šobrīd  dzīvot un strādāt dzimtajā Neretā.

Mākslas dienas Jaunsudrabiņa muzejā

Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi”, atzīmējot “Mākslas dienas 2019”, 13.maijā notika praktiskās nodarbības. Tematika “Mana dzimtā puse” sasaucās ar “Muzeju nakts 2019” uzstādījumu “Ar saknēm Neretā – Latvijā”. Mazajiem māksliniekiem tika dots uzdevums – nofotografēt dzīves vietas tuvumā esošu ļoti iemīļotu vietu (dārza stūrīti, koku, upes līkumu utt.), nokopēt un, dodoties uz muzeju, kopiju ņemt līdzi, lai pēc šī attēla motīviem radītu savu darbu. Atsaucās Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas mākslas pulciņa dalībnieki. Nodarbības laikā tapa 24 lieliski un interesanti darbi.  

Muzeja draugu ekskursija

22.martā Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” vadītāja Ilze Līduma mums, muzeja draugiem, organizēja  ekskursiju  uz   Latvijas kultūrā nozīmīgu rakstnieku muzejiem Rīgā.

Krišjāņa Barona muzejs bija mūsu pirmā piestātne. Tur mūs laipni sagaidīja muzeja galvenais speciālists Andris Ērglis, kurš ne tikai iepazīstināja ar muzeja ekspozīciju un  bija atraktīvs sarunu biedrs, bet arī dziedāja latviešu spēka dziesmas.  Muzejs atrodas dzīvoklī, kurā Barons pavadījis pēdējos četrus dzīves gadus. Tur  mēs guvām ieskatu par   tautas dižgara dzīvesstāstu, varējām apskatīt viņa fotogrāfijas un vienu no dainu skapja kopijām. Noslēgumā iepazinām izstādi “Astoņas baltas dienas”, veltītu Starptautiskajam folkloras festivālam Baltica 88. Nozīmīgākais eksponāts izstādē ir Akurateru dzimtai piederošais sarkanbaltsarkanais  karogs, kurš jau 1988.gadā tika nests cauri Rīgai kā simbols Latvijas brīvības atgūšanai.

Jautā pašvaldībai
close sliderPrivacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other