Gribu būt ārsts vai uzņēmējs, bet varbūt – banku speciālists?

 

Ēnu diena visā pasaulē ir zināma kā Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12.klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu sev interesējošu darbavietu un vēro konkrētas profesijas pārstāvja darba ikdienu. Tās mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un labāk sagatavotos darba tirgum, kā arī rosina viņus plānot nākotni jau skolas laikā.

Šogad Ēnu diena notika 15.februārī. Šajā gadā bijusi liela skolēnu interese par “ēnošanu”, reģistrējušies 41 150 potenciālo ēnotāju, iepretim pagājušā gada 29 200 interesentiem. Arī Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolā 27 skolēni ēnoja dažādu profesiju pārstāvjus.

27.februārī Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas Aktu zālē skolēni pulcējās, lai pārrunātu redzēto, dalītos iespaidos un savā skatījumā par to, vai kādas profesijas pārstāvja redzētās ikdienas darbības tuvplānā  ir ietekmējušas līdzšinējos uzskatus par kāroto arodu un būs arī kāda skolēna nākotnes profesija vai, gluži otrādi, – nostiprinājušas pārliecību, ka profesionālā darbība jāmeklē citā nozarē.

Matemātikas un ekonomikas skolotāja Sarmīte Sniķere priecājās, ka šogad interesi par ēnošanu izrādījuši ne tikai vecāko, bet arī jaunāko klašu skolēni. Tāpat prieks, ka interesi un atsaucību izrāda arī vietējie Neretas novada darba devēji – ēnotājus labprāt uzņēma gan pašvaldība, gan “Kronīšu kokapstrāde”, gan SIA “Akači”, gan ziedu veikals “Viesītes Efejas” u.c.  Kā atzina S.Sniķere, tā ir iespēja jauniešiem ieskatīties arī vietējo darba devēju darba niansēs un saprast, vai “tas ir vai nav mans ceļš”, kā arī gūt priekšstatu, vai iedomātais profesijas tēls atbilst reālajam.

Ārsti un IT speciālisti šogad bijušas viskārotākās  jauniešu -“ēnotāju” – profesijas visā Latvijā. Arī Neretas jaunieši  par tām izrādījuši interesi – Silvestrs Ņikitins viesojies SIA “Lattelecom”. Savukārt  Valters Duks apmeklējis Aizkraukles slimnīcu un guvis ieskatu ķirurga-traumatologa Ērika Vizuļa ikdienas darba gaitās. Valters stāstīja, ka aizvadījis septiņu stundu darba dienu, un laiks aizskrējis nemanot – redzējis, kā notiek pārsiešana,  uzzinājis, kas medicīnā  ir blokāde u.c. mediķa darba nianses.  Nākotnē viņš apsverot domu kļūt par ārstu. Sintija Prodniece guvusi ieskatu Jēkabpils NMPD darbā – lai gan doties līdzi izsaukumos viņa nav drīkstējusi, tomēr iespēju kļūt par medicīnas darbinieku viņa apšauba. Iespēju ieskatīties mediķa darba ikdienā izmantoja arī Pēteris Pavlovičs. Pēteris  apmeklēja Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtu. Viņš “ēnoja” Terapeitiskās stomatoloģijas katedras un klīnikas vadītāju profesori Andu Brinkmani. Redzētais šķitis interesants, tāpēc, Pēteraprāt, izvēle kļūt par stomatologu būtu apsverama. Savukārt Gunta Ugarenko  Benu aptiekā guva ieskatu farmaceita darba ikdienā.

Daži jaunieši izvēlējās pārbaudīt, kāda ir uzņēmēju darba “garoza” un priekšrocības. Mikus Andersons un Artūrs Zastupņevičs  bija kokapstrādes uzņēmumā “Kronīšu kokapstrāde”, un puišiem bijusi iespēja gan aplūkot darbagaldus, gan instrumentus, ar kādiem top siltumnīcas. Tāpat ieguvuši ne tikai teorētiskas zināšanas par kokapstrādi, bet arī uzņēmēji ļāvuši praktiski darboties – viņi pārvilkuši plēvi siltumnīcai. Abi jaunieši gan vēl pagaidām nav pārliecināti, vai nākotnē izvēlēsies kļūt par uzņēmējiem. Savukārt Henriks Pupels “ēnoja” SIA “Akači” vadītāju Juri Budri, Ilvars Ņikitins - IK “Viesītes Efejas”, izzinot florista un ziedu veikala darba ikdienu. Terēze Jakundoviča un Inga Berezovska devās uz Rīgu, lai redzētu klātienē, kā noris darbs SIA “Nutricia”, kas darbojas diētiskās pārtikas jomā. Markus Sloka “ēnoja” savu mammu DUS “Avēnija VP”, kur iemācījās noteikt degvielas daudzumu tvertnē, kā rakstīt dokumentus par degvielas daudzumu  u.c. detaļas, kas jāzina, strādājot degvielas uzpildes stacijā.

Neretas novada pašvaldībā iepirkumu speciālista darba gaitām sekoja Ance Ziedāne un Signe Budre.

Lielos uzņēmumus bija izvēlējušies “ēnot” Paula Hainz Amrei, kas sekoja Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības SIA “Rīgas ūdens” darba gaitām, savukārt Zigurds Klāvs Kalnāre bija “ēnotājs” SIA “LMT”.  Līga Šarkūne bija “ēna” DNB bankā. Viņai bankas darba gaitu izzināšana, iespējams, pat nesusi dubultus augļus -  vasarā būšot iespēja tur pastrādāt.

Kā ir būt skolotājam, centās izzināt Saiva Staģīte un Santa Regute.  Santa stāstīja, ka pirmsskolas audzinātāja darbu bija iedomājusies citādu un secinājusi, ka skolotāja darbs ir ļoti grūts. Savukārt Edijs Seņkovs un Kristers Spriņģis bija Valsts Policijas koledžā, Edijs “ēnoja” direktoru, Kristers – Sporta katedras vadītāju. Līga Garbunova un Dana Fedotova  bija “ēnotājas” Rīgas pašvaldības policijas Zemgales pārvaldē. Līga bija ļoti gandarīta par iespēju redzēt policijas darba ikdienu, piedalīties un būt klāt izsaukumos un priecājās, ka ir saņēmusi arī piedāvājumu piedalīties Policijas dienā.

Edīte Grigalovičina  ”ēnoja” sabiedrisko attiecību speciālistu Jēkabpils pilsētas pašvaldībā. Edīte secinājusi, ka cilvēkiem, kas veido pašvaldības vai kāda uzņēmuma sabiedrisko tēlu, ir jāzina daudz valodu, jo vizītēs brauc dažādu valstu pārstāvji. Jauniete pati sabiedrisko attiecību jomā gan nevēlas strādāt.  Savukārt Mikus Saldovers  ar Facebook starpniecību uzrunājis sporta žurnālistu Ilvaru Koscinkeviču. Tā viņš ticis pie iespējas redzēt sporta komentētāja darba specifiku.

Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas direktore Laima Grebska uzrunā jauniešiem atzina, ka Ēnu diena ir lieliska iespēja  iegūt un nostabilizēt zināšanas par dažādām profesijām un gūt sapratni, kas kuram der vai nav piemērots. Kā atzina direktore,  ļoti liela nozīme ir arī vecāku ieinteresētībai un gatavībai sadarboties.  

 

Daiga Meldere

 

 


Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 28 Februāris 2017 12:30

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
3361212
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
3023
90559
3361212

Sadarbība