16.janvārī Neretas novadpētniecības muzejā tika atklāta fotogrāfes Mētras Štelmaheres izstāde “Mēs atgriezāmies”, kurā dokumentēti represēto jēkabpiliešu dzīvesstāsti fotogrāfijās. 20 portretos viņi izstāsta savu stāstu ar dažādiem priekšmetiem, kuri bija paņemti līdzi tālajā ceļā un atpakaļ atgriezās jau kā vērtīgas, sargājamas un mīļas ģimenes relikvijas.

Muzeja vadītāja Lidija Ozoliņa, atklājot izstādi, teica, ka fotogrāfijas ir tik dzīvas un siltas, ka, veicot ikdienas darbus izstāžu zālē, ir sajūta, ka tie lūkojas un vēro viņu.

Mētras radošo daiļradi raksturo portrets un klusā daba. Fotoprojekts “Mēs atgriezāmies” ir iespēja apvienot abus šos žanrus.  Tas ir veltījums tiem cilvēkiem, kuri, pārdzīvojuši ciešanas izsūtījumā, atgriezās Latvijā. Visi portretos redzamie cilvēki apcietināšanas brīdī bija vēl bērni, daži ir dzimuši vecāku izsūtījuma laikā Sibīrijā. Katram ir savs atmiņu stāsts un emocionāls vēstījums par kādu priekšmetu, kas atgādina dzīvi izsūtījumā, glabājot to kā piemiņu no skaudrajos gados pārdzīvotā.

 Izstādes autore Mētra Drulle darbojas gan glezniecībā, gan fotogrāfijā. Viņa strādā Jēkabpils Mākslas skolā un ir fotogrāfe Štelmahera fotostudijā. Tā kā Mētrai ir arī mākslinieces izglītība, viņas radošais rokraksts ir abu mākslu  - fotogrāfijas un gleznošanas -  mijiedarbība. Māksliniece savos darbos izmanto gan  foto, gan gleznošanas galvenos izteiksmes līdzekļus – krāsu un gaismu.

Fotoportreti tapuši 2017.gada martā un aprīlī. Fotografēšana, kā atzinusi māksliniece, nav bijusi viegla, un fotogrāfiju varoņus nav bijis viegli pierunāt iesaistīties projektā, nācies vairākkārt pierunāt, līdz tie tapuši.  Kā atklāšanas vārdos teica L.Ozoliņa, fotoprojekta varoņu sejas, spītējot pārdzīvotajai ciešanu nastai, daudzu tuvinieku zaudējumam, rada gaišu starojumu.

Izstādē aplūkojami dažādi portreti un lietas, kas kā ģimenes piemiņas lietas bijušas līdzās izsūtītajiem. Te ir Tālivaldis Rozenbergs, kas ar tēvu taigā  strādājis dzelzceļu būves darbos, par kuriem apbalvots ar Goda rakstiem. No Sibīrijas viņš pārvedis Goda rakstus, zāģus u.c. darba rīkus.  Te – Juris Veigurs, kuram, kad viņu izsūtīja, brāļa sieva iedeva līdzi Vācijā ražotu fotoaparātu “Kijev-3”. Tāpat fotoportretos aplūkojama Aina Brodežonoka, kurai mamma paņēmusi līdzi, pēc viņas domām, svarīgākās lietas – pasi, ķemmi un pulksteni. Kabatas pulkstenis bija dāvana Ainas tēvam iesvētību dienā. Pulksteņa ķēdīti Sibīrijā iemainīja pret pienu, savukārt vēlāk to kā kaklarotu nēsāja kolhoza priekšsēdētāja sieva. Tāpat Maija Blūma ar bērnu dienu spilventiņu, kas savulaik Sibīrijā viņai likts ratiņos, un daudzi citi ar saviem skaudrajiem dzīvesstāstiem, kas savu pārdzīvoto sāpju ceļu izstāstījuši ar priekšmetu starpniecību.

Jēkabpils Vēstures muzejs izstādi veidojis sadarbībā ar Latvijas politiski represēto apvienības Jēkabpils nodaļu. To atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

 

Daiga Meldere

Iepirkuma veids : PIL 9.panta kārtībā

 

Identifikācijas numurs: NNP2018/01

Iepirkumu komisija ir pieņēmusi lēmumu piešķirt līguma slēgšanas tiesības iepirkuma “Vienasu tipa traktora piekabes piegāde Neretas pagasta pārvaldei”  identifikācijas Nr. NNP2018/01, pretendentam SIA MIJA ar piedāvājuma cenu EUR 5399.00 bez PVN. 

 

Lēmuma pieņemšanas datums – 2018.gada 16.janvārī

 

12.janvārī Mazzalves pamatskolas kamīnzālē pulcējās ne tikai Mazzalves pamatskolas skolēni, bet arī bērni no kaimiņu pagastiem kopā ar saviem vecākiem, jo Mazzalvē viesojās Lietuvas koncertkompānija “Soliaris” ar cirka izrādi “Pasakainā planēta”. Programmā piedalījās ne tikai jautri klauni, bet arī savu cirka mākslu demonstrēja sunīši, trusis, kaķīši, papagailis un čūska. Mazajiem tas bija aizraujošs, jautrs un interesants piedzīvojums. Īpaši satraucoša bija tikšanās ar lielo lāci (tas bija pārģērbies viens no cirka dalībniekiem) un īstu lielu čūsku. Dažs labs paslēpās aiz skolas direktora, jo čūska likās biedējoša, bet cits pēc izrādes drosmīgi fotografējās kopā ar cirka māksliniekiem un arī ar čūsku.

Acis zibēja, smiekli skanēja, un ik pa brīdim “uzsprāga” arī skaļi izsaucieni, atbalstot cirka māksliniekus. Mazie skatītāji tiešām bija atsaucīgi.

 

Žanna Miezīte

 

  30.janvārī plkst.10:00 - 12:00, Aizkraukles novada domes konferenču zālē, Aizkrauklē seminārs par aktualitātēm nodokļu normatīvajos aktos no 2018.gada. Ar aktualitātēm iepazīstinās Sandra Podniece (VID).