Sākumskolēni piedalās puzuru veidošanas konkursā

Novembra mēnesī Mazzalves pamatskolas e-pastā nonāca šāda vēstule: “1. – 4.klašu konkurss mājturībā: “Ar puzuru rotāti Ziemassvētki”. Swedbank kā Dziesmu un deju svētku lieldraugs vēlas parūpēties, lai tautas tradīcijas, prasmes un zināšanas dzīvotu ikdienā un tiktu nodotas tālāk nākamajām paaudzēm. Tāpat vēlamies ieinteresēt jauno paaudzi apgūt latviskās tradīcijas un prasmes. Konkursa mērķis ir paplašināt bērnu redzesloku, apgūt zināšanas par puzura lomu saulgriežu tradīcijās, likt pamatus puzura izgatavošanas iemaņām un attīstīt sadarbošanās prasmes, pacietību un neatlaidību....

Puzurs tradicionāli ir Ziemassvētku rotājums, kas izmantots pat ilgi pirms populāras kļuva eglītes. Tāpat ar puzuriem mūsu senči istabu rotāja ne vien pirms ziemas saulgriežiem, bet arī Lieldienās, kāzās un lielākās svinībās, lika virs jaundzimušo gultiņas. Puzuri nav tikai dekori, tiek uzskatīts, ka tie savāc negatīvo enerģiju, nes svētību, sargā telpas iemītniekus, palīdz sakārtot domas. Pēc svētkiem puzurs jāsadedzina, lai atbrīvotos no tajā sakrājušās negatīvās enerģijas. Par puzura formu un struktūru skaidrojumi ir dažādi – tradicionālajā formā tas simboliski veido gadu ar 12 mēnešiem, citi savukārt uzskata, ka tas ir visuma modelis, kura asis dala to debess pusēs un laika nogriežņos (pagātne, tagadne, nākotne). Puzurs sākas ar vienu mezgliņu un beidzas ar otru mezgliņu, simbolizējot dzīvi. Būdams latviskās pasaules izpratnes simbols, vienlaikus puzurs ir viens no noslēpumainākajiem rotājumiem, jo par to nav saglabājies daudz ticējumu – līdz ar to paliek plaša telpa iztēlei!...”

No šāda piedāvājuma nevarējām atteikties. Nolēmām, ka gatavosim kopīgu sākumskolas skolnieku puzuru, kuru izvietosim skolas 1. stāvā pie ieejas durvīm. Lielākā daļa skolnieku piedalījās un savu vērto puzuru pievienoja lielajam sākuma puzurim. Kopīgais darbs izdevās interesants un latviešu tautas tradīcijām  atbilstošs.  Atlika tikai iemūžināt un aizsūtīt tā fotogrāfiju konkursa organizatoriem.

Diemžēl  neviena no solītajām  trīs lielajām balvām – ceļojumiem - mums netika, jo konkursā tika iesniegts 241 darbs.  Sekoja izloze, kura mums, diemžēl, nebija veiksmīga, bet  prieks un gandarījums par paveikto ir visiem. Lielais puzurs rotā skolas 1.stāva gaiteni, un priecē visus ienācējus visu Ziemsvētku laiku. Puzuru darinātāji saņēma mazas pārsteiguma balviņas no Swedbank.

 

Mazzalves pamatskolas skolotāja Agita Sirsniņa


Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 27 Decembris 2016 21:51

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
2678966
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
4855
138708
2678966

Sadarbība