Grāmatas “Neretas novads – daba, kultūrvēsture, personības” atvēršanas svētki

„Tā bij mana tēva sēta,  / Kur tā skaistā bērzu birze, / Kur tās plašās ziedu pļavas, / Zeltainie kviešu lauki” – tā skan kāda Neretas novadā pierakstīta tautasdziesma, kas ievada grāmatas „Neretas novads – daba, kultūrvēsture, personības” nodaļu „Daba”, un tikpat sirsnīgiem, cildinošiem vārdiem Neretas novadam un tās darbīgajiem ļaudīm, kas atstājuši paliekošas pēdas Neretas, Mazzalves, Zalves un Pilskalnes pagastu mūzikā, arhitektūrā, literatūrā, izglītībā, teātrī, sabiedriskajā darbā u.c., 29.decembra pēcpusdienā Neretas kultūras namā tika atvērts novadam veltīts izdevums.

Grāmatas „Neretas novads – daba, kultūrvēsture, personības” autores ir Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja „Riekstiņi” vadītāja Ilze Līduma, kas pati ir neretiete vismaz sešās  paaudzēs, un pilskalniete, biedrības „Upmales mantinieki” valdes priekšsēdētāja Lidija Ozoliņa. Izdevums tapis „Zemgales kultūras programma 2016” ietvaros, ar Zemgales plānošanas reģiona atbalstu un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu palīdzību. Tāpat projektam līdzfinansējumu piešķīra Neretas novada dome un „Baltijas liellopu izsoļu nama” vadītājs Kaspars Ādams.

Kā grāmatas atvēršanas svētkos stāstīja L.Ozoliņa, ierosmi plašākam atvēzienam rakstīt apjomīgāku grāmatu par Neretas novadu guvušas laikā, kad tapusi Sēlijas novadu grāmata, kurā autorēm uzticēts sagatavot materiālu par Neretas novadu, taču Sēlijas grāmatā atvēlēto lappušu skaits bija pārāk mazs, lai visu bagātīgo veikumu iekļautu, tāpēc viņas nolēma, ka jāveido sava – Neretas novada grāmata.

Autores atzina, ka ieguldīts rūpīgs, intensīvs darbs, lai apkopotu un  pārbaudītu faktus, jo akli uzticēties tikai internetā atrodamajai informācijai nevar, tāpēc grāmatā ir atrodami fakti un informācija, ko, uzklikšķot dažus taustiņus, google vien neatradīs.  I.Līduma labdabīgi smēja:” Tikai googlei vien es neuzticos.”

Informāciju par Mazzalves pagastu autoru rīcībā nodevusi skolotāja Silvija Lisovska. Šajā veikumā  ir arī nu jau aizsaulē aizgājušās vēstures skolotājas un aizrautīgas novadpētnieces Emīlijas Varkales savāktais bagātīgais informācijas klāsts par pagasta attīstības vēsturi.

Tāpat grāmatā izmantoti Ilgas Ceras materiāli par Zalves pagastu. Izdevuma atvēršanas svētku uzrunā I.Cera pauda neviltotu prieku par šādas grāmatas tapšanu, jo sākotnēji viņa nav nojautusi, ka I.Līduma un L.Ozoliņa izlolojušas šādu ieceri. Pēc iztaujāšanas, vai pagastā zina kādu bišu dravas saimnieku, nojautusi, ka kaut kas top.

Sadaļu par Jāni Jaunsudrabiņu, citiem rakstniekiem un māksliniekiem, kā arī par piemiņas vietām, pieminekļiem un arhitektūru veidojusi I.Līduma. Viņa uzrunā aicināja šo izdevumu neuztvert  kā materiālu, kurā ietverts pilnīgi viss , tā vairāk ir kā uzziņu enciklopēdija, kas vēlāk var kalpot studentiem un citiem interesentiem  par atspēriena punktu tālākā izpētē. I.Līdumai īpašs prieks par iespēju grāmatā iekļaut rakstnieka un gleznotāja J.Jaunsudrabiņa ilustrācijas (grāmatā ir iekļauti zīmējumi no „Baltās grāmatas”, piemēram, tēlojums „Sudmalas”, „Pūstais ūdens”, „Pavasaris”, „Baznīca”). Savukārt materiālus par Pilskalnes pagastu un Gricgali vāca L.Ozoliņa, bet Neretas novada vēsturisko apskatu uzrakstījis Neretas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kviesis, kurš arī savā apsveikuma runā teica, ka bez savas vēstures apzināšanas nav arī savas identitātes.

Kā norādīja izglītības un kultūras darba speciāliste Žanna Miezīte, 2016.gads bijis ražīgs kultūras jomā, izdotas vairākas grāmatas, un nu beidzot būs arī izdevums, kas vienos visu novadu, un tā būs arī laba dāvana novada viesiem un citiem interesentiem.

Daiga Meldere

 

 

 

 

 


Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 10 Janvāris 2017 17:21

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
2678966
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
4855
138708
2678966

Sadarbība