“Ars Antiqua Riga” dzied spāņu polifonisko mūziku

26.martā senās mūzikas grupa “Ars Antiqua Riga” Neretas kultūras namā sniedza koncertu “Ciešanu laika sakrālie dziedājumi”. Programmā skanēja spāņu polifoniskā mūzika.  Uzstājās Kārlis Kundrāts (kontrtenors), Aigars Reinis (tenors), Jānis Kurševs (baritons) un Pēteris Vaickovskis (bass), kas ir arī vokālās vīru grupas mākslinieciskais vadītājs.

Koncerts iesākās ar spāņu renesanses komponista T.L.de Viktorijas skumjo lamentāciju (skumju dziesmu) “Amicus meus” par nodevības sāpēm, ko izcieš Jēzus, jo viņu nodevis viens no apustuļiem, un Alfabētiskajiem psalmiem (katra nākamā teksta rinda sākas ar  jaunu alfabētu burtu). Lai arī T.L.de Viktorijas muzikālais mantojums nav plašs, turklāt viņš rakstījis tikai sakrālo mūziku, mūziķis tiek uzskatīts par vienu būtiskākajiem 16.gadsimta renesanses spāņu komponistiem.

Tāpat koncertā “Ars Antiqua Riga”  mūziķi izpildīja 16.gadsimta starptautiski slavenākā spāņu komponista Kristobala de Moralesa sakrālos dziedājumus. K. de Moralesa skaistā mūzika savulaik bija Siksta kapelas repertuāra stūrakmens.

Koncerts mudināja uz meditatīvām pārdomām, un, kā atzina viens no vokālās grupas dalībniekiem – Jānis Kurševs – lai arī spāņu baznīcu interjeru un arhitektūru raksturo greznums un krāšņums, mūzika šajā laikā pirms Lieldienām nav  priecīgiem, krāšņiem motīviem caurvīta, tā vairāk vērsta uz sevis analīzi un apceri. Spāņu polifoniskā mūzika ir stingra, strukturizēta, mierīga un meditatīva, taču vienlaikus tajā jaušams spāņu temperaments.

Mūziķi pauda prieku par uzstāšanos Neretas kultūras namā, un J.Kurševs izteica cerību, ka viņus aicinās uzstāties baznīcās.

Īpašs paldies Staņislavai Rudākai par iespēju “Ars Antiqua Riga” klausīties Neretā!

 

Daiga Meldere


Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 31 Marts 2017 09:17

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
2691715
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
731
151457
2691715

Sadarbība