Amanda Dardece vairāk nekā 6000 bērnu konkurencē iegūst godalgu Latvijas Bankas monētu dizaina konkursā

Latvijas Banka no 2016. gada 14. novembra līdz 2017. gada 10. janvārim organizēja bērnu zīmējumu atklāto konkursu eiro kolekcijas monētas "Mana Latvija" dizaina izstrādei. Konkursā piedalījās rekordliels dalībnieku skaits – 6742 bērni ar vairāk nekā 10 000 zīmējumu. Darbus vērtēja Latvijas Bankas monētu dizaina komisija. Konkursā piedalījās bērni, kas vēl nav sasnieguši 13 gadu vecumu. Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas skolniece sīvajā konkurencē iekļuvusi 20 godalgoto skolēnu sarakstā.

Neretas vidusskolas skolotāja Natālija Grīnvalde, kas bija iniciatore piedalīties monētu dizaina konkursā, stāsta:” E-pastā saņēmu vēstuli ar uzaicinājumu piedalīties konkursā, izlasīju, un man šķita, ka noteikumi ir interesanti, arī balva – 600 eiro – pirmajai vietai šķita saistoša. Mēs bērniem vienmēr sakām, ka galvenais ir piedalīties. Šis panākums ir patīkams pārsteigums, turklāt, kā oficiālajā balvu pasniegšanas ceremonijā veikli izrēķināja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, finālā iekļuva tikai 0,02% no darbiem, kas konkursā piedalījās,” gandarīta skolotāja.

Konkursa tēma bija Latvija, kas attēlota ar dažādu tēlu starpniecību, piemēram, ģimeni, sirdi, skūpstu u.c. N.Grīnvalde stāsta, ka internetā bija publicēti arī mākslinieku padomi, kā noformēt un veidot darbu, tos kopā ar klasi rūpīgi izlasījuši, pārrunājuši un bērni ķērušies katrs pie sava mākslas darba radīšanas. ”Man Amandas darbs šķita īpašs. Sākumā to nofotografēju un saglabāju telefonā.” Kad darbs jau bija nosūtīts, kādu dienu Amanda skolotājai teikusi, ka viņas mammai ir zvanīts, ka meitene ir ieguvusi godalgotu vietu. Tā gan Amanda, gan viņas vecāki, gan skolotāja devušies uz Rīgu, lai piedalītos apbalvošanas ceremonijā Latvijas Bankas ēkā.

Amanda stāsta, ka konkursa darbā viņa izvēlējusies zīmēt ģimeni, jo “man tā ir vissvarīgākā”. Mazā, trauslā, gaišmatainā meitene min, ka ikdienā viņa labprāt zīmē fejas un princeses. Viņas skolotāja stāsta, ka pamanījusi Amandas savdabīgo zīmēšanas stilu, turklāt, atšķirībā no daudziem bērniem, kas savus radošos darbiņus zīmējuši krāsainus, Amanda  savu ideju mākslinieciski paudusi melnbaltā grafikas darbā. “Es domāju, ka žūriju piesaistīja pati ideja par ģimeni kā vērtību. Mēs ikdienā vērtējam tikai to bērna kārtīgo zīmējumu, taču ļoti svarīga ir arī pati ideja,” par to, kas vērtēšanas komisiju uzrunājis Amandas darbā, min N.Grīnvalde.

Balvā Amanda saņēma piecu eiro sudraba monētu “Pasaku monēta III. Vecīša cimdiņš”, kas nesen, marta beigās, tika izdota īpašā pasakām veltītā sērijā, kā arī dāvanu karti 20 eiro vērtībā rotaļlietu veikalā. Pirmās vietas ieguvējas - grobiņietes Elizabetes Kanderes -  zīmējums pārtaps Latvijas simtgadei veltītā kolekcijas monētā.

Lai gan mazā Amanda vēl nevienā profesionālā mākslinieka izstādē nav bijusi, tomēr skolā kopā ar skolotāju regulāri skatās gleznu reprodukcijas internetā. Nesen viņi klasē skatījušies gleznotājas Maijas Tabakas  krāsainās, spilgtās hiperreālisma un sirreālisma motīvu piesātinātās gleznas. Šobrīd viņu tuvākais uzdevums ir gatavoties vizuālās mākslas olimpiādei.

“Amandas zīmētie cilvēciņi, fejas, princeses ir smaidīgi un priecīgi, Amanda pati arī ir tāda  – smaidīga, priecīga,” rezumē Amandas skolotāja.

 

Daiga Meldere

 


Pēdējo reizi rediģēts Pirmdiena, 10 Aprīlis 2017 16:43

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
2691715
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
731
151457
2691715

Sadarbība