Neretas novada centrālajā bibliotēkā atklāj divas izstādes

Neretas novada centrālajā bibliotēkā 7.aprīlī atklāja divas izstādes – bijušās neretietes Jolantas Grosas-Eglītes foto izstādi “Balkānu pērle - Melnkalne” un mālpilietes Jausmas Saliņas rokdarbu un dažādu citu smalku darbiņu izstādi “Var arī šādi…”

J.Grosa-Eglīte izstādes atklāšanā vairākkārt uzsvēra, ka vienmēr esot lepojusies ar to, ka dzimusi un augusi Neretā, un labprāt atsaukusies Sandras Rusiņas un Regīnas Kvieses aicinājumam savas skaistās fotogrāfijas, kas nereti aplūkojamas sociālajos tīklos, parādīt izstādē saviem novadniekiem.  Jolanta stāsta, ka aizrautība ar fotogrāfiju viņai ir jau no bērnības, kad tēvs mazajai meitai atdevis savu fotoaparātu Smena 8:”Izjaucu fotoaparātu, lai paskatītos, kas lācītim vēderā. Atpakaļ, protams, vairs nesaliku, taču interese par fotogrāfiju saglabājās. Ar fotografēšanos aizraujos jau no piektās klases. Pie daktera Grietiņa mācījos, kā attīstīt filmiņas. Ekskursijās fotografēju savus klasesbiedrus. Vēlāk savas prasmes esmu uzlabojusi vairākos nodarbību ciklos pie Gundegas Deģes Ogrē. Man ir svarīgi zināt arī fotografēšanas tehniku, lai nav tā, ka tikai bezmērķīgi kaut ko knipsēju.”

Jolanta ir aizrautīga ceļotāja un, kā pati saka, dabas bildētāja. Viņa neatsaka fotografēt arī cilvēkus, taču tas neaizrauj tik ļoti kā elpu aizraujošu dabas skatu iemūžināšana. Tā kā Jolantas vīra hobijs ir kalnu velobraukšana, tad ceļošanas kaislība tiek apvienota ar došanos uz zemēm, kur ir kalni: ”Man ļoti patīk kalni, taču nevis, lai tajos kāptu, bet, lai no lejas, skatoties uz tiem, priecātos par dabas varenumu. Melnkalne ir ļoti kontrastaina zeme. Daba un pilsētiņas nav vārdos aprakstāmas – Taras kanjons, kas ir pasaulē otrais lielākais aiz Lielā kanjona ASV, viduslaiku pilsētiņa Kotora ar serpentīnu ceļu, gan savulaik venēciešiem piederošā baroka arhitektūras pērle Perasta. Turklāt ļoti pamanāma lielā atšķirība cilvēku rocībā – ļoti dārgas mašīnas līdzās tādām, kuru ražošanas gadu nav iespējams noteikt. Secinājām, ka ar greznākajām automašīnām pārvietojas krievu tautības cilvēki, kuri tur iegādājušies apartamentus. Savukārt sagrabējušās, vecās automašīnās var pārvietoties, jo acīmredzot nav tehnisko apskašu.  Boko-Kotoras līcis pārsteidza ar neaptverami dārgām jahtām. Izrādās, šeit ostu izveidojis kāds Kanādas multimiljonārs. Bēdīgs skats paveras tur, kur pāri gājis Balkānu karš, – sašautas mājas… Bet atkal milzīgie kontrasti – dabas neaprakstāmais skaistums un ložu cauršautas ēkas. ”

Jolanta saka, ka fotografēšana  - tas esot stāsts par redzēšanu un detaļu pamanīšanu: ”Mani  draugi, ar kuriem kopā ceļoju, sen vairs nefotografē, jo neesot vērts. Ar ģimenes draugiem bija komiska situācija. Ziemassvētkos visi aizbraucām uz Rīgu, uz restorānu. Pēc tam izstaigājām Vecrīgu. Vēlāk facebook  ievietoju fotogrāfijas, un viņi pārsteigti brīnās: ”Kur tu to visu redzēji!? Mēs gājām kopā ar tevi, bet neko tādu nemanījām.””

Stāsts par detaļu pamanīšanu un citādu skatījumu uz apkārtējām lietām ir arī otras izstādes dalībnieces Jausmas Saliņas izstāde “Var arī šādi…”, kas lietām piešķir otru dzīvi. Kur kāds saskata atkritumus, tur Jausmas kundze atrod radošu pieeju, lai izlietotu trauciņu, salveti, pudeļu korķi vai smaržu pudelīti atkal padarītu lietojamu, turklāt to izdarot tik meistarīgi, ka, apskatot jauno darinājumu, nemaz uzreiz nenoteiksi, kāda bijusi lietai “iepriekšējā dzīve”.

J.Saliņa ir 2.grupas invalīde, taču, spītējot grūtībām, nemitīgi pilnveido savu radošo ideju krātuvi.  Jausmas moto ir: vajag tikai ļoti gribēt un mazliet piespiesties, tad arī viss izdodas. Rokdarbniece Jausma izstādes atklāšanā teica, ka Neretu ir ļoti iemīļojusi. Ar saviem darbiņiem viņa šeit viesojas jau trešo reizi: ”Rokdarbi mani saistījuši jau no bērnības. Ganos gāju, tad vienmēr līdzi bija vai nu grāmata, vai šujamais. Ļoti daudz izšuvu. Vēlāk nāca adīšana. Ja gāju ciemos un kaut ko vajadzēja iesaiņot, tad es jau tā vienkārši nevarēju aiziet. Vienmēr kaut ko pagatavoju. Mālpilī invalīdu biedrībā bija dažādi projekti – dekupāža, floristika, papīra darbi. Tā es iesāku, un tā viss ir izvērties.” J.Saliņa vienmēr pamana ko izmantojamu tajā, ko cilvēki izmet atkritumos: ”Paņemu materiālu rokā un jau redzu, ko no tā var izmantot.  Idejas rodas pašas no sevis.” Izstādē skatāmi darbi, kas pagatavoti gan no olu čaumalām, gan alus pudeļu korķīšiem, gan smaržu pudelītēm un piena pudeļu pakām, krēmu bundžiņām. Kāda izstādes apmeklētāja uz atklāšanu bija ieradusies Jausmas kundzes darinātajās papīra krellēs.

Visi laipni aicināti Neretas novada centrālajā bibliotēkā uz abu mākslinieču izstādēm!

 

Daiga Meldere

Bilžu Galerija


Pēdējo reizi rediģēts Pirmdiena, 10 Aprīlis 2017 11:29

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
2691715
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
731
151457
2691715

Sadarbība