Aktiera Jāņa Kubiļa grāmatas prezentācija Neretā

13.aprīlī Neretas kultūras namā  notika novadnieka, aktiera Jāņa Kubiļa grāmatas “Jānis Kubilis. Kad gadiem es pāri skatos…” prezentācija.  Grāmatas autores ir radiožurnāliste Lia Guļevska un nu jau aizsaulē aizgājusī teātra kritiķe Lilija Dzene. L. Dzenes 1984. gadā uzrakstītā grāmata “Jāņa Kubiļa atbildes” ir viena no grāmatas daļām, otra – žurnālistes L. Guļevskas veikums.  Kaut gan grāmatas atvēršanas svētki bija jau pagājušā gada novembrī, tomēr  Neretas centrālās bibliotēkas vadītāja Regīna Kviese uzaicināja grāmatas autori  prezentēt grāmatu arī novadnieka dzimtajā vietā – Neretā. Pats aktieris cienījamā vecuma dēļ nebija ieradies, taču ar Lias starpniecību sūtīja siltus sveicienus neretiešiem.   

L. Guļevska   uzrunā aktiera darba cienītājiem uzsvēra, ka viņai prieks ciemoties vietā, kur novērtē J. Kubiļa  talantu. Žurnāliste pati ir kaismīga aktiera talanta pielūdzēja jau no jaunības gadiem. Alehandro Kasonas “Trešā vārda”   Pablo redzējusi septiņas reizes. Aktiera  atveidotais nevaldāmais, mežonīgais Pablo, kā  pati L. Guļevska saka, “burtiski satriecis”.  Autore nevairījās pieminēt arī nodevas, kas bija jāmaksā padomju laikam, - spēlēto Ļeņinu Mihaila Šatrova “Sestais jūlijs” un ar to saistītos skumji smieklīgos atgadījumus.

Grāmatā ir ietverta arī aktiera cilvēciskā puse – sarunas par cilvēkiem, muižām, jaunību un bērnību. Spilgtākās bērnības un jaunības atmiņas par Neretu lasījumos akcentēja Aija Kalnāre un Inita Kalniņa. Atmiņu zibšņi par pirmajām gaitām uz skatuves Neretā, par pirmo skolotāju Krotes jaunkundzi, kas ierādīja aktiermākslas burvību, par vecāku attiecībām, sēliski greizajiem e un ē u.c.   

Grāmata ir liels notikums un panākums pašai autorei personīgi, jo, pirmkārt, viņa nekad nav nevarējusi iedomāties, ka par savu jaunības dienu pielūgsmes objektu, kura izrādes aizrautīgi skatījusies, reiz varēs rakstīt grāmatu, otrkārt, aktieris ir savrups cilvēks, kurš, kaut arī profesijas, kas paģēr publicitāti, pārstāvis, nelabprāt mīl gozēties prožektoru gaismā, kad nav uz skatuves, un uz dvēselisku atklāšanos nav viegli pierunājams.   

Pasākuma muzikālo daļu kuplināja Aigars Godiņš , izpildot dziesmas ar sava dvīņubrāļa, dzejnieka Guntara Godiņa, gan mūsu puses cilvēka, ar dzimtas saknēm Kurmenē – Knuta Skujenieka vārdiem.

Grāmatu izdevis apgāds “”Jumava”.                       

 

 

                                        Daiga Meldere                                           

                                                                                             

Bilžu Galerija


Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 19 Aprīlis 2017 13:02

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
3359405
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
1216
88752
3359405

Sadarbība