Pārtikas produktu etiķetes un iesaiņojumi – neierasta, bet vērtīga Latvijas liecība

Maija mēnesī Neretas novada centrālajā bibliotēkā ikviens interesents varēja apmeklēt  un novērtēt ļoti savdabīgu, neordināru izstādi – maizes etiķešu, siera, piena produktu, konditorejas izstrādājumu iesaiņojumu kolekciju.

 

Krustpils novadā, Kūku pagastā, dzīvo Latvijā lielākais pārtikas produktu etiķešu un iesaiņojuma kolekcionārs Auseklis Jānis Zālītis. Viņa 11 gadu laikā apkopoto kolekciju varēja apskatīt Neretas bibliotēkas telpās. Ar savu neparasto izstādi viņš ir apceļojis vairākas Latvijas pilsētas.

 

 

Kolekcijā ietilpst vairāk kā 30 000 dažādas pārtikas etiķetes, īpaši daudz maizes etiķešu, kuru skaits ir aptuveni 20 000. Šī kolekcija ir vēsturiska liecība pirms vairākiem gadiem strādājošām maiznīcām, kuras savu darbību ir beigušas, tāpat daudz etiķetes ir no maiznīcām, kas strādā vēl šodien. Izstādē varēja aplūkot arī siera, piena produktu, konditorejas izstrādājumu iesaiņojuma maisiņus, alus etiķetes, konfekšu “Gotiņa” ietinamos papīrus. Var tikai apbrīnot kolekcionāra pacietību, izturību un spēju paveikt šādu darbu.

 

Ikvienam ir zināms, ka Latvijā ir daudz dažādu maizes veidu (rupjmaize, baltmaize, saldskābmaize utt.) Ražotājiem jāpadomā ne tikai par maizes receptēm un garšām, bet arī par vizuālo noformējumu – etiķeti. Lielākā daļa iedzīvotāju ikdienas steidzīgajos darbos nepievērš īpašu uzmanību etiķetēm, turpretī Auseklis Jānis Zālītis veikalu plauktos ievēro visas jaunās maizes un pārtikas produktus. Kolekciju paplašināt palīdz arī Latvijas iedzīvotāji, kuri jau iepazinuši A.J. Zālīša hobiju un zina to, cik svarīga un vērtīga ir šī viena mazā etiķetīte.

 

Auseklis Jānis Zālītis teic: “Maizes etiķetes vai jebkurš pārtikas produkta iesaiņojums ir savdabīga laika liecība. Mans mērķis ir iepazīstināt cilvēkus ar tās vēsturi un mākslu.” Tam viennozīmīgi var tikai piekrist. Liela daļa no kolekcijā redzamajām maiznīcām jau ir kļuvušas par vēsturi, vienīgā acīmredzamā liecība ir kolekcionāra Ausekļa Jāņa Zālīša etiķetes.

 

Paveiktais darbs ir neizmērojams. Pensionētais kolekcionārs labprāt vairākas stundas pavada mājās, pie sava darba galda, un cītīgi līmē etiķetes uz lielām lapām vai glīti ieliek albumos. Šāda veida hobijs Auseklim Jānim Zālītim sniedz bezgalīgu gandarījumu un dzīvesprieku. Izstādes apmeklētājiem ir iespēja to visu redzēt un noprast, cik attīstīta pārtikas ražošanas ir Latvijā.

 

Agnese Rutka


Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
4540889
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
1744
72925
4540889

Sadarbība