“Es – daļa no visas dabas”

altTieši ar šādu nosaukumu 2014. gada 20. septembrī ikviens Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” apmeklētājs varēja turēt savās rokās grāmatu, grāmatu - kurā tika apkopoti un nodrukāti daļa no skolēnu literārā un zīmējumu konkursa, veltīta Jāņa Jaunsudrabiņa „Baltās grāmatas” simtgadei, darbiem. Šī diena bija muzeja izsludinātā valsts mēroga konkursa rezultātu apkopojuma pasākums. Dalībnieku skaits bija ļoti liels. Aptuveni 60 skolas no visas Latvijas bija iesūtījuši savus darbus. Ikviens varēja parādīt savu talantu gan zīmēšanā, gan literāro darbu rakstīšanā. Zīmējumu konkursā tēma bija viena: Jāņa Jaunsudrabiņa “Baltā grāmata, ” bet literārās tēmas bija trīs– “Es biju gluži viens, tikai zāles zaļums mani apņēma kā mīkstām rokām” (Jānis Jaunsudrabiņš), “Ieeju “Baltās grāmatas” pasaulē” un “Mazā Janča un mani darbi un nedarbi.”  

 

Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” vadītāja Ilze Līduma teica, ka izlemt, kuriem darbu autoriem pasniegt godalgotas vietas un kuriem ne, bija ļoti grūti. Tika saņemts vairāk nekā simts radošo darbu literatūrā un apmēram simts zīmējumu. Visi darbi bija vienlīdz labi. Zīmējumu konkursa darbu vērtēšanā kā neatkarīgie eksperti iesaistījās pat  Latvijas Mākslas akadēmijas 1. – 6. kursa studenti un prof. Juris Gagainis, docents Andris Silapēters un Arvīds Endziņš. Paldies vērtēšanas komisijai par ieguldīto darbu.

 

Tomēr izvēle bija jāizdara, un tā, 2014. gada 20. septembrī Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi” bija sapulcējušies skolēni, viņu vecāki un skolotāji no daudzām Latvijas skolām. Bija tādi, kas tepat netālu braukuši, bet daļa atbraucēju (no Gaujienas, Cēsīm, Dobeles, Rēzeknes utt.) bija mērojoši tālāku ceļu uz Neretu. Muzeja sētsvidū mūs uzrunāja muzeja vadītāja Ilze Līduma, bija ieradies mazais Jancis. Savukārt Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas audzēknis Jānis Sarmis Bajinskis nolasīja vairākus konkursam iesūtītos darbus, neretieši apmeklētājus iesaistīja kopīgās dziesmās. Pēc tam varēja sākties pasākuma jaukākā un gaidītākā daļa – sveikšana. Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja (arī vērtēšanas komisijas locekle) Dace Kronīte izsauca katras skolas konkursantus un Ilze Līduma pasniedza balvas. Atzinības rakstus, pateicības, suvenīrus no muzeja saņēma katrs, bet labākie tika apbalvoti ar diplomiem un dāvanu kartēm no grāmatnīcas.

 

 Jaunsudrabiņa muzejs kopprojektā ar teātri „Dirty Deal Teatro” piesaistīja Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumu un pēc apbalvošanas ceremonijas dāvana visiem muzeja apmeklētājiem bija iespēja Neretas kultūras namā noskatīties saistošu un netradicionālu šī teātra izrādi -  Jānis Jaunsudrabiņš “Baltā grāmata.” Režisore Inga Tropa. Šī izrāde ir nominēta “Spēlmaņu nakts 2014” balvai kategorijā “Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem.” Teātra izrādē piedalījās vien divi aktieri – Lauma Balode un Jānis Znotiņš. Tā veidota kā kopīgs ceļojums no mūsdienām uz 19. gadsimta laukiem, kur ikvienu sagaida mazais Jancis, lai kopīgi atklātu un piedzīvotu apkārt esošo pasauli. Izrādes mērķis ir ar dažiem teatrāliem atribūtiem, aktieru un bērnu iztēli iestudēt šos “Baltās grāmatas” fragmentus, iesaistot arī skatītājus. Bērni ātri vien atraisījās un ņēma dalību izrādē. Ar gaismas efektiem to izdevās vēl vairāk paspilgtināt. Es domāju, ka ikvienam, kurš Jāņa Jaunsudrabiņa “Balto grāmatu” lasījis sen vai vispār nav lasījis, mājās pārnākot, radās vēlme ieskatīties grāmatā un pārlasīt šos tēlojumus. Pēc izrādēs ne tikai bērni, bet arī pieaugušie bija ļoti apmierināti par redzēto.

 

Agnese Rutka


Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
3361212
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
3023
90559
3361212

Sadarbība