Muzeju nakts 2015

Šogad „Muzeju nakts” svinības Latvijas muzejos noritēja Raiņa un Aspazijas zīmē un visas aktivitātes tika veltītas dižajiem dzejniekiem, viņu 150 gadu atcerei.

 

Arī Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” sētsvidū 16. maija pievakarē pulcējās novada iedzīvotāji un viesi no kaimiņu novadiem.

 

Dienas rīta cēliens bija ļoti lietains un drēgns. Likās, ka pasākumu pavadīt brīvā dabā neizdosies. Tomēr, jau pēcpusdienā uzspīdēja saule, mākoņi izklīda, iestājās mierīgs un kluss, bet vēss vakars, un svētki varēja sākties. Pasākuma „Tālas noskaņas zilā vakarā” programma, veltījums Rainim un Aspazijai, bija saplānota daudzveidīga un piesātināta.

Muzeju nakts svinības ieskandināja Mārtiņa Brauna dziesma ar Raiņa vārdiem – “Saule. Pērkons. Daugava”  atskaņojums. Visus viesus sagaidīja Aspazija greznā, garā kleitā ar skaistu frizūru, aicinot apmeklēt ceļojošo fotoizstādi “Sēlijas pilskalnu sasaukšanās” un Mākslas dienām veltīto – “Podi-podiņi no 19.gs. līdz mūsdienām”, kā arī aplūkot skolēnu praktisko veikumu Mākslas dienu nodarbībā – „Zīmēju  Raiņa/Aspazijas dzejoli” ar uzdevumu izvēlēties skatītāju simpātiju.

 

Muzeju nakts pasākuma gaitā visiem interesentiem bija iespēja veidot vāka noformējumu kādai no Raiņa/Aspazijas grāmatām. Rita Trukša visiem zīmēt gribētājiem piedāvāja izlozēt kādu no Raiņa vai Aspazijas grāmatas nosaukumiem. Tos ilustratīvi  bija jāattēlo, veidojot grāmatas vāku. Zīmēja gan lielie, gan mazie. Pasākuma gaitā ikviens varēja nobalsot par sev tīkamāko darbu.

 

Turpinoties radošajai darbībai, klātesošie vēroja mūsu un ciemiņu priekšnesumus. Kā pirmie uzstājās Ilūkstes novada dziedošais senioru ansamblis triju akordeonu pavadījumā. Savukārt, jautras dziesmas, uz ģitāras spēlējot, dziedāja Inga Krauze no Jaunjelgavas. Drosmīgākie, dziesmas pavadījumā, dejoja valsi. Nākamie uzstājās ciemiņi no Vecumnieku novada Bārbeles – “Bārbeles folkloras kopa.” Ar dažādiem mūzikas instrumentiem (kokli, akordeonu, bungām) kopas dalībnieki pieskandināja visu sētsvidu, aicinot visus svētku viesus izkustēties un dejot. Priekšnesumu sniedza mūsu pašu vidējās paaudzes deju kolektīvs “Sēļi,”  iesaistot arī apmeklētājus kopīgā dejā. Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas audzēkņi un Aija Kalnāre lasīja Raiņa un Aspazijas dzeju. Ar mūsdienīgu nelielu teātra izrādi “Katram savs biznesiņš” klātesošos izsmīdināja Neretas kultūras nama amatierteātra atraktīvie spēlmaņi.

 

Kamēr visi vēroja priekšnesumus, aktīvākie piedzīvojumu meklētāji devās pa muzeja kultūrvides objektu takām meklēt „Stikla kalnu”, „Pērkonu”, „Trešo tēva dēlu”, „Sauli”, lai atrastu pavedienus un iegūtu dažādas pārsteiguma balvas.

 

Visa vakara garumā neizpalika sadziedāšanās un sadancošana. Bārbeles folkloras kopa viesus iesaistīja dažādās atrakcijās, dziesmās un dejās. Ap deviņiem visus aicināja uz tradicionālo muzeja “Pupiņu balli” – dzert tēju vai kefīru, mieloties ar pupiņu – krējuma vai majonēzes miksli, cienāties ar cepumiem un kliņģeri. Muzeja sētsvidū pulcējas liels pulks  interesentu un aktīvistu. Pasākuma laikā ieradās aizvien jauni cilvēki, kas labprāt vēroja izstādes, dziedāja un dejoja.

 

Svētku norises gaitā tika godināti skatītāju izvēlēto zīmējumu autori. Lielāko punktu skaitu ieguva un balvas saņēma zīmētājas no Bārbeles folkloras kopas un no Jaunjelgavas. Diemžēl jaunie mākslinieki nav uzrakstījuši savu vārdu/uzvārdu. Vairāki darbi – grāmatas vāka kompozīcija ir lieliska, idejas praktiski izmantojamas, izdodot attiecīgā nosaukuma grāmatu. Mēģinot atšifrēt autorus pēc izstādīto darbu numuriem, gribas atzīmēt un uzslavēt, piemēram: Katrīna – 20.darbs, Zane – 10., Zvilna – 15., arī 1. un 13. darbs. Mūsdienīgu risinājumu Aspazijas grāmatas „Sēd uz sola pasaciņa” vākam veidojuši Didzis un Mariss. Raiņa grāmatas „Uguns un nakts” vākam sulīgu un spēcīgu noformējumu radījusi Katrīna Tīna Dābola (4g.). Atsaucieties! Muzejs centīsies Jums pateikt paldies par veikumu.

 

Liels paldies Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” vadītājai Ilzei Līdumai un Jaunsudrabiņa biedrībai par ieguldīto darbu Muzeju nakts organizēšanā. Ir jauki apzināties, ka arī mūsu novadā, mūsu Jaunsudrabiņa muzejā tāpat kā visā Latvijā un Eiropā, jau vienpadsmito reizi tiek svinēts lielākais kopīgais Latvijas muzeju pasākums “Muzeju nakts.”

 

FOTO>

 

Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja

“Riekstiņi” vadītāja Ilze Līduma,

Agnese Rutka


Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
3154784
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
2474
78576
3154784

Sadarbība