Muzeju nakts – 2016

Tradicionāli maija mēnesī visā Latvijā norisinās “Muzeju nakts” sarīkojums. Arī šogad, 21. maijā,  muzeju durvis bija atvērtas apmeklētājiem un interesentiem. Ik gadu akcijā iesaistās aizvien lielāks skaits muzeju. “Muzeju nakts” tradīcija aizsākusies 1999. gadā Francijā ar mērķi iepazīstināt tos iedzīvotājus, kas ikdienā muzejus neapmeklē, ka te glabājas vērtīgs kultūras mantojums.

Katru gadu “Muzeju nakts” pasākumu pavada kāda noteikta tēma. Šī gada akcijas atslēgvārds bija “Durvis”, kas ikvienu rosināja mirkli pakavēties uz sliekšņa un pavērot kādas durvis mēs veram ikdienā – aicinošas, pārsteigumu sološas vai varbūt smagas, bijību raisošas. “Durvis”, ar kurām mēs “sastopamies”  dienu no dienas var būt dažnedažādas. “Muzeju naktī” Latvijas ļaudīm bija iespēja noskaidrot, ko sargā, ko slēpj, ko dāvā un stāsta muzeju durvis.

Ienākot pa Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” durvīm, sētsvidū skanēja mūzika un bija dzirdamas apmeklētāju čalas. Pirms sarīkojuma “Es durvīs iestājos – vai visi mājās” sākuma, ikvienam bija iespēja izvēlēties un nobalsot par sev tīkamāko zīmējumu un nosaukumu. Zīmējumos bija attēlotas durvis. Jāpiebilst, ka šie zīmējumi tapa “Mākslas dienā”, kad čaklākie skolēni iztēlojās kādas varētu būt viņu iedomu durvis. Sarīkojuma laikā “Muzeju nakts” viesi varēja izgatavot savas “uztveres durvis” gan zīmējot, gan griežot, gan līmējot. Ikviens varēja aizdomāties par “durvīm” ar kurām nākas sastapties ikdienā. Katrs, kurš pacentās, noslēgumā saņēma balvas.

Starptautiskajā Muzeju nakts pasākumā ciemos ieradās viesi no Lietuvas – Suvainišķu sieviešu klubiņš –, pieskandinot sētsvidu ar sirsnīgām dziesmām. Tikšanās ar šīm dāmām muzeja vadītājai jau bija pirms diviem gadiem “ejot” pa “Baltās grāmatas” simtgades pēdām. Šogad dziedošās kundzes labprāt pieņēma uzaicinājumu viesoties Latvijā – Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi”.

Ne tikai ciemiņi no kaimiņvalsts kuplināja “Muzeju nakts” sarīkojumu. Arī mūsu novada jauniešu vokāli instrumentālā grupa “Wild Pride” izdziedāja vairākas lustīgas dziesmas. Aktīvākie svētku apmeklētāji uzdrošinājās arī dejot. Nepamanīts nepalika viens no “Muzeju nakts” jaunākajiem apmeklētajiem. Izvairoties no odiem, zēns bez apstājas tekalēja pa muzeja sētsvidu, liekot arī saviem vecākiem izkustēties.

Ne tikai dziesmās “Muzeju nakts” tika aizvadīta. Latviskas tautu dejas izdejoja Pilskalnes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs “Sarma” (vadītāja Aina Vadzīte).

Nedaudz atskatoties uz pagājušā gada nogales Latviešu valodas aģentūras organizēto konkursu “Novada valodnieks”, “Muzeju nakts” ietvaros Jāņa Jaunsudrabiņa biedrība un Muzeja draugu kopa sveica muzeja vadītāju Ilzi Līdumu ar “Novada valodnieka” titula iegūšanu.

Iestājoties nelielai tumsai, muzeja sētsvidū visi pulcējās uz tradicionālo “pupiņu balli”. Ikviens cienājās ar siltām pupiņām, kefīru, zāļu tēju, pīrādziņiem un cepumiem.

Baudot “Muzeju nakts” sarīkojumu, apmeklētāji varēja novērtēt Jāņa Jaunsudrabiņa gleznu reprodukcijas, Zandas Rageles māla darinājumus un Mildas Šaltiņas (Rīga) akvareļu izstādi “Manas Latvijas āres”.  

Šogad “Muzeju nakts” pasākumā piedalījās vairāk kā 100 interesentu. Iestājoties vēl lielākai tumsai, daļa sarīkojuma viesu devās mājās, bet izturīgākie, kurus nebaidīja odu nerimstošie kodieni, turpināja klausīties grupas “Wild Pride” skanīgās dziesmas, kopīgi uzdziedāja un dejoja līdz pat diviem naktī.

Tā kā vienu dienu gadā Latvijas muzeju durvis ir atvērtas visiem interesentiem, tad viesi no citiem Latvijas novadiem, kas bija nolēmuši apceļot Sēlijas muzejus, iegriezās arī Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi”.

 

Agnese Rutka

Bilžu Galerija


Pēdējo reizi rediģēts Pirmdiena, 13 Jūnijs 2016 12:30

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
4234322
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
192
103507
4234322

Sadarbība