Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi” atklāj Līgas Jukšas gleznu izstādi

 

11.maijā Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi” tika atklāta gleznotājas Līgas Jukšas izstāde “Sēlijas noskaņas”. Kaut arī Līga nu jau daudzus gadus dzīvo un strādā Rīgā, māksliniece ir mazzalviete. Līgai līdz šim ir bijušas 15  personālizstādes  Latvijā un ārpus tās, kā arī māksliniece piedalījusies grupu izstādēs Baltkrievijā , Vācijā un Beļģijā.

Izstādei muzejā Līga izvēlējusies darbus, kuros jūtama  dzimtās Sēlijas ietekme ,– daba, krāsas, dzimtās puses vietas, kā arī neliels ieskats viņas darbos visbiežāk izmantotajos simbolos – roku gleznojumos. Vaicāta, kāpēc gleznotāja tik lielu nozīmi piešķir rokām un kāpēc tik daudzās gleznās kā daudznozīmīgu simbolu viņa izmanto tās, Līga skaidro, ka viņu vienmēr saistījuši simboli. Tie rosina cilvēkus domāt, iedziļināties un meklēt dziļāku lietu nozīmi, meklēt ko vairāk, kas ir zem ārējās, ikdienišķi redzamās virskārtas. Turklāt jau kopš viduslaikiem rokas mākslā bijušas svarīgs simbols un dažādu nozīmju paudējas. Kā stāsta Līga, mākslinieki nereti izvairās zīmēt rokas, jo tās uzgleznot nemaz nav vienkārši. “Un  kas ir tas, ko mēs izmantojam, kad nekāda cita saziņa nav iespējama, piemēram, ārzemēs, kur nezinām kādas valsts valodu? Tās ir rokas, žesti un emocijas, ko ar tām paužam,” skaidro  Līga.

Līga stāsta, ka liela nozīme viņas dzīvē bijusi diviem skolotājiem – gleznotājiem – Osvaldam Zvejsalniekam un Aleksejam Naumovam. No viņiem aizgūta krāsu ekspresija un spilgtās, košās krāsas. Taču, kā saka māksliniece, “nevar dzīvot tikai uz dažu mākslinieku darbiem – ir jāiet uz priekšu”.  Līga ir attīstījusi pati savu māksliniecisko rokrakstu, kur glezniecības centrā ir cilvēka figūra un interese par kubisma figurālajām kompozīcijām. Kaut arī tēli ir abstrahēti, tomēr tajos ir saglabāts arī priekšmetiskums. Viens no Līgas tuvākajiem māksliniekiem ir Pablo Pikaso, ekscentriskais, ekspresīvais Frānsiss Bēkons un no latviešu gleznotājām – Aija Zariņa.

Pēc izstādes atklāšanas skolēniem bija plenērs. Mazajiem gleznotājiem bija pašiem iespēja ne tikai zīmēt, bet arī vērot L. Jukšas gleznotājas meistarību, ātri izveidojot “Riekstiņu ”ainavas uzmetumu ar eļļas krāsām.

 

 

Daiga Meldere

Bilžu Galerija


Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 11 Jūlijs 2017 12:27

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
4234322
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
192
103507
4234322

Sadarbība