Noslēdzies Jāņa Jaunsudrabiņa 140. dzimšanas dienai veltītais literāro darbu un ainavu konkurss

8.septembra pēcpusdienā skolēni un skolotāji no visām Latvijas malām, tuvākām un tālākām skolām, pulcējās “Riekstiņu” pagalmā, lai noskaidrotu uzvarētājus Jāņa Jaunsudrabiņa 140. dzimšanas dienai veltītajā literāro darbu un ainavu konkursā, ko organizēja muzejs “Riekstiņi” un Jāņa Jaunsudrabiņa biedrība. Skolēnu interese par konkursu bija milzīga. Literāro darbu konkursā pieteikti 123 darbi, savukārt ainavu – ap 300.

Literāro darbu rakstīšanas un zīmēšanas sacensību mērķis bija veicināt skolēnu un skolotāju dziļāku interesi un izpratni par Jāni Jaunsudrabiņu un viņa daiļradi, tās nozīmīgumu latviešu kultūrā, radīt interesi par talantīgiem un darbīgiem cilvēkiem savā novadā vai pilsētā, ieinteresēt par J.Jaunsudrabiņa glezniecību, kā arī veicināt pētnieciskā darba iemaņas un radošo darbību.

Literāro darbu konkursam bija četras tēmas: “Kas cilvēks ir bez dzimtenes,/Bez tēvijas, bez mājām?/Tik puteklis un pameslis/Zem svešu tautu kājām. (Jānis Jaunsudrabiņš)”, “Kam dāvanas, tas nestāv dīkā (Jānis Jaunsudrabiņš)”, “Mītiskais Jāņa Jaunsudrabiņa daiļradē” un “Makšķernieka stāsts”.

Labus rezultātus un godalgotas vietas literāro darbu konkursā ieguva arī Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas skolēni. Pēterim Pavlovičam un Erīdai Cepurītei – 1.vieta, 2. vieta – Montai Apeinānei, Kārlim Plusniņam un Samantai Šidlai, 3. vieta  - Artūram Zastupņevičam un Santai Regutei.

Konkursā ar saviem darbiem piedalījās pērnā mācību gada viesskolnieces taizemiete Chantara Chanikarn un vāciete Paula Amrei Hainz, kas literārajā konkursā nopelnīja augstāko novērtējumu – 1.vietu. Paula bija saskatījusi paralēles savas vecmāmiņas liktenī, kurai bija nācies bēgt no Bohēmijas Čehijā uz Vāciju ar Jaunsudrabiņa dzīvi un viņa trimdas laiku Vācijā.

Tā kā J.Jaunsudrabiņš ir ne tikai izcils rakstnieks, bet arī aizrāvies ar gleznošanu, skolēniem bija iespēja piedalīties ainavu konkursā. J.Jaunsudrabiņa darbu klāstā ir ne tikai Latvijas ainavas, bet arī Kaukāza kalni, Vācijas, Francijas un Itālijas dabasskati. Mākslinieks ir arī viens no bērnu grāmatu ilustrāciju pamatprincipu pamatlicējiem, kā arī bijis viens no mākslas teorijas un kritikas aizsācējiem Latvijas kultūrā.

Ainavu konkursa darbu tematika – “Jaunsudrabiņš. Nereta. Latvija. Eiropa”. Konkursa dalībnieki savus mākslas darbus varēja īstenot jebkurā tehnikā (eļļa, akrils, akvarelis, guaša, pastelis), kā arī radoši risināt iecerēto domu visai plašā amplitūdā, gan attēlojot dzimto pusi, gan ceļojuma iespaidus (gan lauku, gan pilsētainavu).

No Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas konkursā 3.vietu ieguva Samanta Šidla un 2. – Alise Vaičulena.

Abu konkursu vērtēšanas komisijas priekšsēdētāja bija Ilze Līduma (Jāņa Jaunsudrabiņa “Riekstiņi” muzeja vadītāja, Jaunsudrabiņa biedrības valdes priekšsēdētāja), vērtēšanas komisijas locekles: Egija Apiņa un Dace Kronīte (Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa latviešu valodas un literatūras skolotājas), Gaida Jablovska (filoloģe), Dita Pavloviča un Marija Šalna (Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas vizuālās mākslas skolotājas) un gleznotāja Līga Jukša.

Godalgoto vietu ieguvēji saņēma īpašu dāvanu – grāmatu “ …atrast otru Latviju pasaulē nav iespējams”, kurā publicēti visu pirmo triju vietu ieguvēju literārie darbi un zīmējumi.

Apbalvošanas pasākumā viesojās arī Māris Olte, kuram, gluži tāpat kā mūsu novadniekam J.Jaunsudrabiņam, makšķerēšana un viss, kas ar to saistīts ir ļoti tuva un saistoša tēma.

“Riekstiņu” saimniece Ilze Līduma  pateicās visiem konkursa dalībniekiem un pauda cerību, ka jaunā paaudze cienīs un pratīs novērtēt kultūras vērtības, nepakļaujoties tikai un vienīgi sacensībai par materiālajām vērtībām un sīkumainām rūpēm, vai “kaimiņa sētā nav dārgāka mašīna par manējo, vai kaimiņam nav modernāks telefons”.

 

Daiga Meldere

Bilžu Galerija


Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 13 Septembris 2017 08:55

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
4382892
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
1118
78785
4382892

Sadarbība