Ar zinātnisko konferenci noslēdzas Jāņa Jaunsudrabiņa 140. jubilejas gads

24.novembrī Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolā notika gleznotāja un rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa zinātniskā konference “Visām lielām lietām ir mazs iesākums”. Konferencē ar priekšlasījumiem uzstājās Jāņa Akuratera muzeja speciāliste Maira Valtere ar referātu “Jāņa Akuratera sadarbībā ar Jāni Jaunsudrabiņu un citiem dzejniekiem kopīgi veidotie radošie projekti no 1905.gada līdz 1911.gadam”, literatūrvēsturnieks Andrejs Grāpis ar priekšlasījumu par tēmu “Burtnieku nams latviešu rakstniecības identitātē un Jāņa Jaunsudrabiņa veikumā”, MMA Raiņa un Aspazijas muzeja vecākais eksperts Jānis Zālītis ar “Jaunsudrabiņš Raiņa personīgajā bibliotēkā un dienasgrāmatā ”, Rakstniecības un mūzikas muzeja speciāliste Maija Kalniņa uzstājās ar referātu “Jānis Jaunsudrabiņš un “Galerists” Reinis Sināts”, literatūrpētniece Mārīte Rulle stāstīja par tēmu “Vecsāti – jauna ceļa sākums”, Kr.Barona muzeja zinātniskais speciālists Andris Ērglis ar  “Burtnieki Burtnieku namā”, kā arī pati konferences organizatore Jāņa Jaunsudrabiņa “Riekstiņi” vadītāja Ilze Līduma, kas uzstājās ar priekšlasījumu “Abas mākslas man vienādi mīļas”.

Savus radošos darbus nolasīja Jāņa Jaunsudrabiņa 140.dzimšanas dienai veltītā literārā konkursa laureāti Ieva Brenčeva  (Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 12.klases skolniece) ar darbu “Druvas” un Reinis Eiduks ar -  “Alkās pēc brīvības (gandrīz patiess stāsts)” (Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 12.klases skolnieks).

Konferencē kā pārsteigums tās dalībniekiem bija tērpu skate, kurā skolnieki demonstrēja pēc “Baltās grāmatas” motīviem tapušus apģērbus – taisna piegriezuma linu kreklus, un katram bija piešķirts savs “raksturs”(  tautiskais, romantiskais, ikdienas stils).

Kopējais secinājums pēc zinātniskās konferences noslēguma, literatūrvēsturnieka Andreja Grāpja vārdiem runājot, ir, ka “Jānis Jaunsudrabiņš joprojām ir darāms darbs”, proti, ir daudz jomu un aspektu, kurus vēl  pētīt un analizēt .piemēram, būtu vērtīga Rakstniecības un mūzikas muzeja trimdas rakstnieku kolekcijā esošo 29 Jāņa Jaunsudrabiņa vēstuļu ārstam, dabas pētniekam un mākslas kolekcionāram Reinim Sinātam padziļināta izpēte, tāpat A.Grāpis pauda domu, ka būtu nepieciešama J.Jaunsudrabiņa “Baltās grāmatas” izdošana ar paskaidrojumiem, piezīmēm, jo mūsdienās, ja vēlamies, lai izcilais klasikas darbs jaunatnei būtu uztverams, ir nepieciešams zināt plašāku kontekstu, vajadzīgi vairāku procesu, parādību un sadzīves lietu skaidrojumi.

 

 

 

Daiga Meldere

Bilžu Galerija


Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
4382892
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
1118
78785
4382892

Sadarbība