Aktualitātes (Sabiedrība)

Aktualitātes (Sabiedrība) (229)

Otrdien, 25. aprīļa pēcpusdienā, Mazzalves pagasta mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi devās uz VSAC “Latgale” “Mēmele” filiāli, lai sniegtu koncertu tās iemītniekiem. Koncertā ar atraktīvām dejām un košiem tērpiem piedalījās brīvā stila deju grupa “Mozaīka” (vadītāja Dzintra Noreika) un dziedātāju kopa (vadītāja Kristīne Ozoliņa). Amatierteātra “Tradare” dalībnieces (vadītāja Silvija Lisovska), Mudīte Brālīte un Linda Biķerniece izspēlēja sadzīviskas, taču vienmēr aktuālas ainas gan par bučošanos, gan tirgus cenām, kas koncertam piedeva “asumiņu” un skatītājiem ļoti patika.

Mazzalves pamatskolas skolnieces Baiba Zvilna, Elva Laurinoviča, Megija Gerda Gercēna un Elīna Liepa (vadītāja S. Lisovska) skaitīja dzeju un runāja prozu. Pārdomas raisošas dzejas rindas lasīja arī Aija Dārziņa. Tā sagadījās, ka M. Brālītei tieši šajā dienā bija dzimšanas diena, tāpēc amatierteātra vadītāja S. Lisovska veltīja viņai apsveikuma runu, un visi kopā sumināja jubilāri ar dziesmu. No aprūpes centra iemītnieku priecīgajām sejām un aplausiem bija secināms, ka koncerts ir sagādājis prieku un iekrāsojis viņu ikdienu lietainajā un drēgnajā dienā. Koncerta izskaņā katram tā dalībniekam, aprūpes centra iemītnieki pasniedza pašdarinātu kartīti ar mīļu paldies par koncertu, kā arī pavasarīgu ziedu pušķīti, kas aprūpes centra kultūras pasākumu organizatores Ievas Jankovskas vadībā bija iepriekš sagatavoti. Paldies kolektīvu vadītājiem par izdomu koncerta programmas tapšanā un visiem dalībniekiem par ieguldīto darbu un laiku, kā arī SAC “Mēmele” darbiniekiem par sirsnīgo uzņemšanu!

Kultūras darba organizatore Mazzalves pagastā

Solveiga Koklevska

Spītējot lietum, vējam un slapjām sniegpārslām, kas pārskrēja zemi agrā 22.aprīļa rītā, liekot domāt, ka apkārtnes sakopšana nepatīkamos laika apstākļos nebūs vienkārša, talkošanas entuziasti visā Neretas novadā pulcējās, lai grābtu lapas, sazāģētu sausos zarus, salasītu atkritumus, koptu kapus u.c.  Turklāt, par spīti drūmajām laika prognozēm, arī laiks talkošanas brīdī rādīja vēlīgu vaigu un saudzēja no samirkšanas lietū un stiprām vēja brāzmām.

Neretā talkotāji sakopa Sudmalu saliņu – izzāģēja sausos kokus, sagrāba lapas, salasīja atkritumus, ko upe ar ūdens straumi sanesusi Dienvidsusējas  krastos, tāpat arī labiekārtoja Tāļa parku un sakopa bērnu rotaļu laukumu. Savukārt mazzalvieši sakopa Dienvidsusējas upes krastu pret Ērberģes muižu un rūpējās par teritorijas pie sporta angāra savešanu kārtībā, kā arī sakopa Cielavu kapus. Zalves pagasta iedzīvotāji tīrīja teritoriju pie Sproģu trošu tilta, kā arī liela iedzīvotāju rosība bija Sierotavas teritorijā , kur strādāja gan lieli, gan mazi. Talcinieki gan grāba lapas, gan nojumei uzlika jumtu, gan lasīja atkritumus.

Pilskalnieši labiekārtoja pagasta centru un Neretas novada bibliotekāri rūpējās par rakstnieka Jāņa Veseļa piemiņas akmens vietas labiekārtošanu.  J.Veseļa piemiņas akmens tiks pārcelts un renovēts. Kā pastāstīja talkotāji, ceļu krustojums nav pati labākā un ērtākā vieta, kur atrasties rakstnieka piemiņas vietai. Pilskalnes pagasta vēstures zinātāja Lidija Ozoliņa informēja, ka piemiņas akmens pārcelšana esot saskaņota ar rakstnieka, fantāzijas žanra aizsācēja un popularizētāja  latviešu literatūrā, bērniem.

Lielā talka visā Latvijā tiek rīkota kopš 2008.gada ar mērķi padarīt Latviju un Baltijas jūras reģionu par tīrāko un sakoptāko vietu pasaules kartē.  Talka balstās uz brīvprātīgu līdzdalību, radot saliedētību, pozitīvismu un labi padarīta darba izjūtu. Tās idejas autore ir Anna Žīgure.  

Paldies  talkotājiem un visiem, kam rūp sakopta, labiekārtota, no atkritumiem attīrīta vide!

 

Daiga Meldere

17. aprīlī Neretā jau trešo gadu pēc kārtas norisinājās tradicionālais  Lieldienu zoles turnīrs. Tikpat gaidīts, azartisks un apmeklēts, jo kopā pulcēja 58 zolmaņus, pārsvarā Sēlijas iedzīvotājus. Turnīrs norisinājās visas dienas garumā, izspēlējot septiņas kārtas pa 24 partijām katrā un saglabājot intrigu līdz pat pēdējam sadalījumam.

Tika apbalvoti astoņi turnīra dalībnieki- pirmo sešu vietu ieguvēji un speciālbalvu izcīnītāji. Īpaši šim turnīram veidotās metālmākslinieka Arvīda Endziņa balvas saņēma 5 dalībnieki:

Visvairāk Zoles pieteikušais tika kronēts par turnīra Azartiskāko spēlētāju, un to ar 15 zolēm ieguva  Ilgonis Sniķers.

13. vietas ieguvējam speciālbalva kā Laimīgākajam turnīra spēlētājam tika pasniegta Viktoram Ūzulam.

Neretas Lieldienu zoles turnīra uzvarētāji:

3.vieta un bronzas balva – Ivo Sloka;

2.vieta un sudraba godalga – Kristaps Vanags;

turnīra uzvarētājs un Zelta zoles titula ieguvējs- Uldis Ķibilds.

Šogad turnīrā līderu vidū bija vairāk neretiešu nekā citus gadus. Edijs Sladzs ar 29 lielajiem punktiem ierindojās sestajā vietā, trešo vietu ar 31 punktu izcīnīja Ivo Sloka un turnīra uzvarētājs ar 35 punktiem - kādreizējais neretietis Uldis Ķibilds.

 Paldies visiem turnīra dalībniekiem un organizatoriem!

 

 

            Lita Trakina

Par spīti tam, ka laika prognoze pirms Lieldienām nebija iepriecinoša, rīts atausa dzestrs, taču saulains. Arī Lieldienu pasākumu apmeklētājus vēsais laiks nenobiedēja, un 16.aprīlī svētku svinētāji bija ieradušies kuplā skaitā.

Ērberģē pie sporta  angāra pulcējās gan lieli, gan mazi Lieldienu svinētāji. Pasākums sākās ar kopēju rotaļu. Paši mazākie svētku dalībnieki, atraduši Lieldienu zaķa paslēptās oliņas, kopā ar vecākiem un zaķenīti Aiju devās uz bērnu dienas centru “Vālodzīte”.  Tur bērnus sagaidīja rotaļas, dažādas lieldieniskas nodarbes un pārsteigumi, pēc kuriem mazie varēja izšūpoties pūpolzariem rotātajās šūpolēs. Lielākajiem bērniem sadaloties grupās, bija iespēja piedalīties orientēšanās spēlē “Atrodi Lieldienu zaķa pārsteigumu”, kuras laikā bija jāveic dažādi uzdevumi. Rezultātā visas trīs bērnu grupas tika pie saldām balvām. Bērni kopā ar vecākiem varēja asināt prātu minot Lieldienu mīklas, no divām daļām salikt kopā Lieldienu ticējumus, iet rotaļās. Notika arī tradicionālais konkurss par skaistāko Lieldienu olu, kurā šogad apskatei un vērtēšanai tika izstādītas 23 īpaši skaistas olas. Šajā konkursā pirmo vietu ar vienādu balsu skaitu šogad ieguva  Annika Eļļuka un Elija Gabuža, 2. vietu Niks Ašmanavičs, trešo Teodors Barkāns.  Notika arī rotaļu zaķu izstāde, kurā bērnu atnestie rotaļu zaķi tika pie nominācijām un to īpašnieki pie saldumiņiem. Teju katram svētku dalībniekam bija līdzi oliņas, kas paredzētas ripināšanai. Šo tradicionālu svētku nodarbi bērni gaidīja ar lielu nepacietību. Mazliet traucēja dzestrais vējš, tomēr tas nemazināja bērnu vēlmi atkal un atkal stāties rindā uz olu ripināšanu. Arī svētku šūpoles mierā nestāvēja. Īpašs paldies Aijai Dārziņai, Silvijai Zariņai, Paulai Baltacei un Agnim Koklevskim par palīdzību pasākuma tapšanā un norisē.

Savukārt ļaužu pārpildītā Neretas kultūras nama zālē notika Lieldienu svinēšanas pasākums, kurā ar plašu deju programmu uzstājās Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas deju kolektīvs, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Sēļi” , kā arī iesvētības piedzīvoja pirmsskolas deju pulciņa vadītāja Inga Zvilna, kuras mazie deju audzēkņi demonstrēja savas pirmās iemaņas deju mākslā. Ingai kā deju skolotājai šis bija pirmais pasākums. Turklāt Inga bija izvēlējusies Lieldienu tematikai atbilstošas dejas. Lieldienu pasākumu kuplināja arī vokālais ansamblis “Kadence” un bērnu radošās pašizpausmes konkursa “Talantiņš” skanīgākās balss titula ieguvēja Melānija Andersone. Par skanisko veidolu rūpējās arī Zigurds Kalnāre ar dēlu Klāvu Zigurdu Kalnāri.

Pilskalnē Lieldienas sākās ar olu meklēšanu, mīklu minēšanu un atrakcijām, kurās piedalījās gan lielāki, gan mazāki bērni. Notika arī gaiļu kaujas ar maisiem – kurš nokrīt, tas zaudē. Tāpat bija arī tradicionālā olu ripināšana , kas īpaši lielu prieku sagādāja bērniem. Mazajiem Lieldienu svinētājiem bija sarūpētas dāvanas – šokolādītes, konfektes un citi saldumi, ko dalīja Lieldienu zaķis.

Zalvē jau 15. aprīlī dienu pirms Lieldienām bērni iesaistījās mīklu minēšanā un saņēma dažādus gardumus. Kā īpašs iepriecinājums bērniem bija komēdijas bērniem “Baltais lācis. Superzvaigzne” izrāde, kurā tās varoņi Pingvīns un Baltais Lācis aktīvi sadarbojās ar bērniem, ļaujot tiem interaktīvi iesaistīties izrādē un palīdzēt Baltajam Lācim kļūt par īstu zvaigzni un piepildīt sapni kļūt par slavenu aktieri. Kopā ar uzticamo draugu Pingvīnu bērni piedzīvoja īstu šovu!

 

 

  Daiga Meldere, Solveiga Koklevska