Legionelloze: profilakses pasākumi dzīvojamo un sabiedrisko ēku apsaimniekotājiem, ūdens lietotājiem

Profilakses pasākumi, kas jāievēro dzīvojamo un sabiedrisko ēku apsaimniekotājiem, kā arī ūdens lietotājiem

 

Visās ēku ūdens apgādes sistēmās:

 

  • uzturēt aukstā ūdens temperatūru zem +20 grādiem (pēc celsija);
  • karstā ūdens cauruļvadus izolēt un ievērot, lai tie neatrastos pārāk tuvu aukstā ūdens cauruļvadiem;
  • uzturēt karstā ūdens temperatūru kopējā sistēmā virs +60 grādiem (pēc celsija), nodrošinot, ka pie izplūdes no krāna (dušas) tā temperatūra nav zemāka par +50 grādiem (pēc celsija), mērot to vienu minūti;
  • novērst situācijas, kad ūdens apgādes sistēmā rodas ūdens sastāvēšanās, kas veicina bioplēves augšanu – noslēgt cauruļvadu aklos galus, pirms lietošanas skalot ilgi nelietotas ierīces, piemēram, veļas mašīnas ūdens pievades un izvades sistēmas, dušas, izlietnes u.c.;
  • regulāri tīrīt karstā ūdens tvertnes un skalot to cauruļvadu sistēmas;
  • ilgi nelietotas ierīces, piemēram, dušas uzgaļus un izlietnes krānu iekšējās virsmas mazgāt un tīrīt, izmantojot hloru saturošus dezinfekcijas līdzekļus.

 

Atbilstošas temperatūras uzturēšana ir efektīvākais un kopumā arī lētākais profilakses veids. Pie tam nepieciešams uzturēt ūdens sildīšanu arī karstā ūdens cauruļvados, kur ūdens necirkulē. Lai izvairītos no applaucēšanās ar karsto ūdeni, tieši pie izplūdes ieteicams izmantot termostatisko maisītāju (vārstuli).

Saslimstība ar legionellozi ir daudz augstāka, nekā pašlaik tiek diagnosticēts, un L. pneumophila atrodas trešajā vai ceturtajā vietā starp mikrobu izraisīto, sadzīvē iegūto pneimoniju cēloņiem. Slimības smagums mainās no viegla drudža līdz smagam plaušu iekaisumam. Slimība var skart jebkuru cilvēku, bet tomēr īpaši jāpiesargās gados vecākiem cilvēkiem, cilvēkiem ar hroniskām elpceļu slimībām un cilvēkiem ar novājinātu imūno sistēmu. Būtisks riska faktors ir smēķēšana.

 

Raksta sagatavošanā izmantota Veselības ministrijas informācija

 


Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 17 Maijs 2017 16:00

Seko mums

Paziņojums

Mājaslapas iepriekšējo versiju varat aplūkot šeit.

No putna lidojuma

Laika ziņas

°C
Gaisa spiediens: hPs
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
2691715
Šodien
Šajā mēnesī
Kopā
731
151457
2691715

Sadarbība