Kategorija: Kultūra un Sports

No Pirmās Klaču sestdienas uz otro

Jurģos Gricgales krogs tika vērts 2021.gada tūrisma sezonai. Toreiz no apmeklētājiem izskanēja priekšlikums, ka te būtu laba vieta, kur vienu reizi mēnesī var atnākt jebkurš vienkārši atpūsties, “atslēgties” no ikdienas problēmām, no darbiem, varētu relaksēties pie tējas, kafijas tases, tāpat vien parunāties. Bez programmas, bez scenārijiem utt., izbaudīt dārza klusumu, mieru, kroga gaisotni. Vietas daudz gan krogā, gan dārzā, gan āra terasē, tādēļ iespējams ievērot visus covid-19 pandēmijas epidemioloģiskos noteikumus.

            Apspriežoties savā starpā nolēmām, ka šīs klaču sestdienas varētu notikt katru mēnesi pēdējā sestdienā. Krogs būs atvērts, ūdens akā, ugunskurs un plītiņa dārzā nodrošināti. Laipni lūgti katrs un ikviens!

Tā pagājušajā sestdienā, 2021.gada 29.maijā vērām kroga durvis Pirmajai Klaču sestdienai. Saprotot, ka laukos īsti nav kaimiņu, kurus varētu skaisti aprunāt, nolēmām, ka mēs varētu parunāt par Lūcijas Ķuzānes (kroga saimniece, rakstniece) jauno grāmatu “Mūsu mūžu dienas Sēlijā”. Pie viena nolēmām aprunāt arī “Latvijas Avīzes” žurnālista Andra Grīnberga tikko iznākušo atziņu, īsrindiņu un dzejas grāmatu “Nemainīgs ir tikai gaišums”. Praktiskai darbībai nolēmām apgleznot laukakmeņus kā vides objektus kroga dārzam.

Neretas novada pašdarbības kolektīvu sveiciens ilūkstiešiem tautas mākslas svētkos

Pirmo reizi septiņu Sēlijas novadu tautas mākslas kolektīvi pulcējās Ilūkstes estrādē 2013. gadā. Pašdarbības kolektīvu kopīga svētku svinēšana, kas savu skanīgo nosaukumu “Sēlija Rotā” ieguva otrajos svētkos Salas novadā,  ir notikusi visos septiņos Sēlijas novados – Salas, Ilūkstes, Aknīstes, Jaunjelgavas, Neretas, Jaunjelgavas un Jēkabpils novadā -, ikreiz apliecinot un stiprinot Sēlijas piederības izjūtu. Valstī esošās epidemioloģiskās situācijas dēļ pērn pulcēties, lai ar dejas un dziesmas palīdzību atkal piedzīvotu kopīgu Sēlijas sakņu un kopības sajūtu, nebija iespējams. Šogad svētki ir atgriezušies tur, kur tie aizsākās, – Ilūkstē,  taču, tā kā mūsu dalība šajos svētkos joprojām esošās pandēmijas dēļ ir liegta, Neretas novada pašdarbības kolektīvi sūta muzikālu sveicienu ilūkstiešiem viņu svētkos, kas notiks 29.maijā,  un vēl izdošanos!

Aizkraukles reģiona skolu dejotāji Zoom izdejo deju soļus

Sākotnēji XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norise bija plānota 2020. gadā no 6. līdz 12. jūlijam, taču Covid-19 izplatības dēļ pērn marta beigās nolēma svētkus par gadu atlikt. Arī šogad svētki nenotiks tā kā tas bija ierasts; ar mēģinājumiem nedēļas garumā, svētku koncertiem, skatītājiem u.t.t. No skolēnu dziesmu un deju svētkiem šogad nav plānots atteikties, taču tie plānoti netradicionālā formātā.

Bānītis Neretā

Eiropas kultūras mantojuma dienu 2021.gada tēma ir transports. Latvijā Kultūras mantojuma dienas norisināsies no 17. līdz 19. septembrim. Savukārt Eiropas Savienībā 2021. gads pasludināts par Eiropas dzelzceļa gadu, tāpēc šī gada Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros organizatori aicina caur dzelzceļa vēsturi un kultūras mantojumu atgādināt par dzelzceļa ieguldījumu novada, Latvijas, Eiropas industriālajā attīstībā. Tādēļ Neretas novads Eiropas kultūras mantojuma dienās godinās Neretas bānīti, jo savulaik arī Neretai bija savs dzelzceļš ar darbiniekiem, sliedēm, staciju, palīgēkām un dzelzceļnieku dzīvojamo māju.

Gabaliņš laimes Mātes dienā

Biedrības “Ērberģietes” projekta “Ģimeņu ziedēšanas maratons”, ko finansiāli atbalstīja Sabiedrības integrācijas fonds,  ietvaros 7 laukumos un māju iekšpagalmos Sproģos, Liellopu izsoļu nama pagalmā, daudzdzīvokļu māju pagalmā Ērberģē, pie Ērberģes baznīcas, Mēmelē, Krustakrogā un Pilskalnē Mātes dienā izskanēja “Ceļojošais muzikālais sveiciens māmiņām ar piegādi mājās”. Saulainajā pavasara dienā, ievērojot drošības noteikumus, visur ļaudis baudīja Harija Zdanovska pūtēju skanīgās melodijas – citi atvēra māju logus un klausījās muzikālo sveicienu, citi iznāca muzikantus klausīties klātienē, citi dziedāja līdzi, pat dejoja… Noslēgumā katrs, kurš tika tauru skaņu ievilināts klausītājos, saņēma gabaliņu Laimes – konfekti, kura tā arī saucas “Laime”. Ceram, ka tiešām sagādājām māmiņām mazu, patīkamu pārsteigumu, laimes brīdi. Tā bija īsta svētku diena ģimenēm. Sveiciens māmiņām izdevās – tā ar gandarījumu secina “Ērberģietes”.

Iepazīstam savu novadnieku Daini Lesiņu

8.maija pievakarē Neretas novada novadpētniecības muzeja pagalmā, ievērojot visas drošības prasības, pulcējās neretieši un kaimiņpagastu ļaudis, lai tiktos ar novadnieku – Latvijas Mākslas akadēmijas profesoru, Keramikas katedras vadītāju Daini Lesiņu, kura darbus varēja apskatīt izstādē “Piektais gadalaiks” Neretas novadpētniecības muzejā.

Projekts atbalstīts. Izdosim grāmatu par Mazzalvi.

 Kāds bija sākums?

2019.gada janvārī sanāca interesentu grupa, lai spriestu vienu jautājumu – būt vai nebūt grāmatai par Mazzalvi? Un atbilde: būt!

 Novadpētniece un vēstures skolotāja  Emīlija Varkale  49 gadus strādāja Mazzalves skolā, kopā ar novadpētniekiem cītīgi sekoja visiem notikumiem Mazzalves pagastā. Visu  informāciju lika un krāja mapēs. Doma uzrakstīt grāmatu par Mazzalvi bija arī pašai Emīlijai Varkalei, bija pat izdomāts grāmatai virsraksts, uzmetumā salikts grāmatas saturs. Tikai viena cilvēka dzīve ir pārāk īsa, lai īstenotu plānoto sapni. Viņa aizgāja mūžībā, bet sapnis tā arī netika piepildīts. Ilgi viņas vāktie materiāli nostāvēja plauktos,  pat 10 gadus. Tad man radās doma, ka Emīlijas Varkales  sapni var piepildīt. Radās domubiedri, radās idejas,  radās  vēlme apkopot materiālus vienā grāmatā. Un tā sākās darbs.

4.maijs Neretas novadā

1918.gada 18.novembris un 1990.gada 4.maijs ir divi nozīmīgākie datumi Latvijas valsts vēsturē. Šogad aprit 31 gads, kopš 1990.gada 4.maijā Augstākā padome ar 138 deputātu balsīm pieņēma deklarāciju
“Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”.  Lai Latvijas neatkarība varētu tikt atjaunota, savu sirds degsmi un idejas ieguldīja daudzi cilvēki – darbojoties Latvijas Tautas frontē, piedaloties tautas manifestācijās un veidojot sabiedrisko domu reģionos. Tik vienotas izjūtas un attieksme pret notiekošo  kā toreiz ir unikālas. Katru gadu šī diena ir svētki  – norisinās dažādi pasākumi, kuros izjūtam lepnumu un saviļņojumu par to, ka dzīvojam neatkarīgā valstī.

“Sēļi” otro gadu pēc kārtas piedalās virtuālajā tautas tērpu gājienā

Tautas tērpu centrs SENĀ KLĒTS šogad atzīmē 30 gadu pastāvēšanas jubileju. Sadarbībā ar biedrību “Mans tautastērps” arī šogad tika organizēts virtuālais gājiens tautas tērpos, aicinot ikvienu  posties goda drēbēs – savā tautas tērpā – vienatnē vai kopā ar ģimeni. Savukārt mākslinieciskie kolektīvi vai iestādes tika rosinātas jau iepriekš sagatavot foto kolāžu ar to dalībniekiem tautas tērpos un 4. maijā  publicēt  savā Facebook vai Instagram kontā ar tēmturi #tautastērpugājiens2021.  Tautas tērpu centra SENĀ KLĒTS  direktore Monta Grasmane uzsvēra, ka valsts neatkarības atjaunošanas gadadiena ir nozīmīgi valsts godi un atbilstošs brīdis, kad tērpties tautas tērpā. “Tautas tērps ir Latvijas simbols un lepnums, tas ir viens no mūsu tradicionālās kultūras pamatiem. Tieši tautas tērps visspilgtāk raksturo lokālo savdabību, kas dažādu vēstures apstākļu ietekmē izveidojusies Latvijas novados, dodot iespēju vienkopus redzēt smalkas amatniecības prasmes, unikālo gaumes un krāsu izjūtu,” tā M. Grasmane. Arī Neretas kultūras nama VPDK ‘’Sēļi’’ otro gadu pēc kārtas  piedalās virtuālajā  tautas tērpu gājienā. Esam izveidojuši jauku fotokolāžu, un tā būs lieliska piemiņa par šiem svētkiem!

Inita Kalniņa

Neretas kultūras nama vadītāja

LR1 raidījumā “Vietu lietas” Jāņa Jaunsudrabiņa muzejs “Riekstiņi” ļauj ieskatīties lietās no muzeja krājuma

Noderīgi darbarīki, zīmētas spēļu kārtis un dāvināts sudraba vizulis no Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” krājuma ļauj iepazīt Jāni Jaunsudrabiņu  kā praktiķi un mākslinieku un, protams, kā makšķernieku.

Raidījumu vada žurnāliste Zane Lāce.

Raidījumu var noklausīties šeit:

Vietu lietas

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other

Jautā pašvaldībai
close slider