LR1 raidījumā “Vietu lietas” Jāņa Jaunsudrabiņa muzejs “Riekstiņi” ļauj ieskatīties lietās no muzeja krājuma

Noderīgi darbarīki, zīmētas spēļu kārtis un dāvināts sudraba vizulis no Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” krājuma ļauj iepazīt Jāni Jaunsudrabiņu  kā praktiķi un mākslinieku un, protams, kā makšķernieku.

Raidījumu vada žurnāliste Zane Lāce.

Raidījumu var noklausīties šeit:

Vietu lietas

Pensionēšanās no muzeja

Vai aiziešana no darba pensijā ir brīvdiena? Nē! Mana noslēdzošā darba diena Neretas novada novadpētniecības muzejā – piektdiena, 2020.gada 13.novembris. Tā man būs svētku diena, jo došos brīvībā! Cilvēkam pirmā darba diena ir svētki un aiziešana pensijā arī ir svētki. Vismaz tā vajadzētu būt.

Rakstu raksti

Katras tautas dzīves veids atspoguļojas pašas tautas radītajā lietišķajā mākslā, savukārt šī māksla liecina par sabiedrības attīstību un pasaules uzskatu. Viss nāk no cilvēka dzīves dabā, no novērojumiem dabā – saprotamiem un nesaprotamiem. Nesaprotamie vērojumi  ir kultūras attīstības veicinātāji. Līdz ar sabiedrības attīstību, jaunu virzienu gūst lietišķā māksla, tomēr tās pamats – ornaments (raksts) paliek zināmā mērā nemainīgs. Nav svarīga raksta stūrainība – ģeometriskā forma, bet gan tā elementu raksturs un saturs. Raksts (ornaments), tāpat kā tautas dziesmas, liecina par mūsu senās kultūras diženumu, tāpat dod tradīciju spēku latviskas Latvijas kultūrai. Raksti, domājot par maģisko spēku, tiek lietoti noteiktā nolūkā, saistībā ar priekšmeta ideju, pavairo priekšmeta nozīmi. Latvieši ticēja, ka daudzināt labo un dievišķo var kā ar vārdiem, tā ar rakstiem.  Arī mūsdienu rakstu kompozīciju pamatā to pašu punktu, svītriņu un aplīšu sakārtojums. Katram rakstam atbilst savs saturs, kompozīcija dod mērķa apzinātību; piemēram: līnija, simboliski Zemes māte, punktiņš – Saules zīme, savukārt punktiņš aplī – Debesu acs utt.

Talka arī Jaunsudrabiņa muzeja apkārtnē

    

Jānis Jaunsudrabiņš daudz dzejoļu veltījis dabai, prozas darbos lasām gleznieciskus  dabas aprakstus. Viņam daba ir kaut kas īpašs, saudzējams un mīlams. Ja paši esam godprātīgi un patiesi pret sevi un dabu, ap mums valda lietu kārtība, sakoptība. Tīra sirds tiecas pēc harmonijas dabā un cilvēkos. Tīra sirds ilgojas pēc sakoptas vides. Tāpēc ik pavasari, kad daba sāk pamosties pēc ziemas miega, cilvēki Latvijā steidz nokopt visus sārņus, kas sakrājušies malu malās. Visi sarosās – gan katrs savā sētā, gan sabiedriskajās vietās. Arī mēs, Jānim Jaunsudrabiņam veltītajā muzejā, rūpējamies par muzeja apkārtnes sakoptību.

“Riekstiņos” ar teātra izrādi svin Jāņa Jaunsudrabiņa jubileju

24.augustā ar piemiņas brīdi Ķišku kapsētā pie rakstnieka un gleznotāja Jāņa Jaunsudrabiņa atdusas vietas sākās mūsu novadnieka 142.dzimšanas dienas svinības.

Pēc tam pasākuma svētku daļa tālāk norisinājās Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi”.  Neretas novada pagastu pārstāvji bija ieradušies, lai suminātu dižo rakstnieku jubilejā.  Šogad aprit 10 gadi kā četri pagasti ir vienotā novadā, un tā bija iespēja atkal visiem satikties.

Jāņa Jaunsudrabiņa 142. dzimšanas dienas atceres sarīkojums

“Riekstiņos” viesojas “Radio mazā lasītava”

9.augustā Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi” viesojās Latvijas Radio 1 raidījums “Radio mazā lasītava” . Kā ierasts, grāmatu mīļotājiem aktuālo un iemīļoto lasāmvielu lasīja aktieris Gundars Āboliņš,  par sarunām un radio ieraksta raitu gaitu rūpējās žurnāliste Ingvilda Strautmane, savukārt autoru pusi šoreiz pārstāvēja rakstnieks Osvalds Zebris.

Jaunsudrabiņa muzejā viesosies Latvijas Radio 1 raidījums “Radio mazā lasītava”

“RADIO MAZĀ LASĪTAVA CEĻO”

Kopš 2014. gada Latvijas Radio 1 darbojas raidījums “Radio mazā lasītava”.

Aktieris Gundars Āboliņš lasa priekšā jaunas grāmatas un sarunājas ar autoriem, tulkotājiem, redaktoriem, ekspertiem.

Muzejā “Riekstiņi” izstāde – “Svalbāra”

Piektdienas, 14.jūnija, pēcpusdienā muzejā pulcējās prāvs interesentu pulks,  lai kopīgi klausītos, diskutētu un skatītu jauno izstādi ar neparasto nosaukumu. Ko nozīmē šis maz dzirdētais vārds.

Svalbāra – tālākais no Norvēģijas krastiem arhipelāgs ar lielāko salu Špicbergenu Ziemeļu Ledus okeānā. Tur dzīvo un strādā dažādu jomu zinātnieki (~90% no visa iedzīvotāju skaita) kaut  pilnībā valda dabas likumi –  mūžīgais sasalums, sniega lavīnas un polārlāči. Tā ir vieta,   kur klintī un ledū glabājas pasaules sēklu banka. Latvijai tajā vēl neesot sava sēklu kaste, bet drīzumā būšot.

Vai dzīvot Neretā ir varonība?

 

Varonības tēma, šī gada Eiropas Muzeju nakts uzstādījums, veltīta Otrā pasaules kara noslēgumam Eiropā. Latvijā to definēja ar nosaukumu – Tālavas taurētājs. Kā virzīt tēmu, kā atspoguļot to mūsdienās – tas katra muzeja kompetencē. Risinot šo jautājumu ar muzeja sabiedriskās padomes loceklēm Egiju Apiņu un Ritu Trukšu, nonācām pie domas, ka mēs varētu runāt par mūsdienu cilvēku Neretā – Latvijā, uzstādot jautājumu – vai tā ir varonīga rīcība šobrīd  dzīvot un strādāt dzimtajā Neretā.

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other

Jautā pašvaldībai
close slider